– I de noggranna genomlysningar, granskningar och kontroller som Sida tidigare gjort av organisationen har ingenting framkommit vad gäller den påstådda finansieringen av insatser där Hamasanhängare skulle deltagit. Om så hade varit fallet hade vi genast agerat och avbrutit insatsen, säger Sidas generaldirektör Jakob Granit.
Enligt regeringens tidigare styrning till Palestina har Sida i uppdrag att arbeta med mänskliga rättigheter, demokrati, rättsstatens principer och jämställdhet, vilket ICHR gör.
Sida ingår i en givarkonstellation bestående av Danmark, Finland, Schweiz, Norge där man stöder ICHR:s arbete med mänskliga rättigheter i Palestina. Under ledarskap av Danmark görs nu en fördjupad utredning av organisationen av de påstådda uppgifterna att personer med koppling till Hamas har deltagit på civilpolisutbildningar som Sida medfinansierat genom stöd till ICHR.
Efter Hamas attack på Israel den 7 oktober 2023 pausades allt i det långsiktiga biståndet till Palestina för att grundligt utreda om det fanns några kopplingar till terrorism. Rapporteringen i februari 2024 visade inga indikationer om att ICHR hade sådana kopplingar.
Regeringen beslutade om ny strategi för Sveriges regionala utvecklingsarbete med Mellanöstern och Nordafrika 2024-2027, i vilket biståndet till Palestina ingår.
Regeringen har också förtydligat i Sidas förordning med instruktion som beslutades om 15 maj i år, att ”säkerställa att bistånd inte går till aktörer som bedriver eller stödjer antidemokratisk verksamhet, våldsbejakande extremism, islamism, antisemitism, terrorism, verksamhet som underminerar kvinnors och flickors rättigheter samt hatpropaganda riktad mot individer eller grupper.”
Sida säkerställer i sitt arbete att inget bistånd går till detta. Om det visar sig i den danskledda utredningen att ICHR bedrivit arbete som strider emot regeringens instruktion till Sida, kommer myndigheten att informera regeringen och vidta lämpliga åtgärder.
Sida förtydligade i mötet med stadsrådet att svenskt bistånd bedrivs på plats i de länder där insatserna genomförs i samverkan med utrikesdepartementet på svenska beskickningar.