
40 års forskning och utveckling har lett fram till ett billigt och tåligt, oralt vaccin mot kolera som kan användas i stor skala i fattiga länder och rädda tusentals liv. Foto: icddr,b
Kolera är en diarrésjukdom som orsakas av en bakterie som man får i sig via mat eller vatten, och den sprids i områden där det saknas bra vatten- och avloppssystem. Det är främst fattiga länder som drabbas av sjukdomen och eftersom de har begränsade möjligheter att betala för medicin så har det inte varit aktuellt för kommersiella läkemedelsbolag att utveckla vaccinet.
Samtidigt är det medicinska behovet stort. Årligen drabbas tre miljoner människor världen över av kolera, och 100 000 av dem dör. 1,3 miljarder människor lever i risk för infektion i de 69 länder där kolera förekommer idag.
– Diarrésjukdomar är något som inte bara dödar och försvagar. Efter upprepade infektioner påverkas barnens kognitiva utveckling. På så sätt får de inte rätt förutsättningar för att komma ut ur fattigdomen. Ett sätt att minska risken för upprepade diarrésjukdomar är vaccin, ett annat vatten och sanitet, och allra helst i kombination, säger Teresa Soop, programansvarig specialist på Sidas enhet för forskningssamarbete.
Under 2017 vaccinerades 700 000 rohingyer som flytt till Bangladesh mot kolera. Det var då världens största förebyggande vaccinationskampanj mot kolera, eftersom man bedömde att det fanns en stor risk för en epidemi.
Stort svenskt stöd till koleravaccinet
Svenskt bistånd har stöttat varje steg av koleravaccinets framväxt och utveckling samt produktion och distribution.
För nära fyrtio år sedan finansierade bistånd den forskning som immunologerna Jan Holmgren och Ann-Marie Svennerholm gjorde på Sahlgrenska universitetssjukhuset. Tillsammans med en grupp forskare på internationella hälsoforskningscentret icddr,b i Bangladesh framställdes det första koleravaccinet Dukoral, som idag främst används av turister som vill undvika magsjuka. I Vietnam, Indien och Sydkorea har vaccinet sedan utvecklats vidare och är nu både billigare och enklare att använda. I januari 2019 tilldelades Jan Holmgren och hans forskarkollega på icddr,b ett av världens främsta utmärkelser inom global hälsa, Prince Mahidol Award.
År 2013 inledde Sida ett samarbete med Bill och Melinda Gates Foundation om en garanti till Global Health Investment Fund, en fond som investerar i företag som utvecklar och producerar medicin, vaccin, diagnosmetoder och medicinska instrument för negligerade sjukdomar i låginkomstländer.
GHIF har bland annat investerat i det sydkoreanska företaget Eubiologics som genom ett samarbete med Sida-stödda International Vaccine Institute utvecklat och startat tillverkning av Euvichol, ett ännu mer säkert och effektivt koleravaccin. Tack vare det finansiella stödet från GHIF har företaget kunnat öka sin produktionskapacitet och kan idag producera upp till 25 miljoner doser årligen.
– Sidas samarbete med GHIF har lett till ökad tillgång på ett vaccin som är både säkert och effektivt vaccin. Dessutom till lägre pris och med förbättrade förpackningar som gör både distribution och avfallshantering enklare, och gör det enklare att leverera större volymer, säger Anna Rosendahl, chef för enheten för global social utveckling.
Unicef en av världens största distributörer av koleravaccin
Euvichol har godkänts av WHO. Det betyder att FN-systemet kan använda vaccinet över hela världen. Sida-stödda Unicef, som är en av världens största distributörer av koleravaccin, har tecknat ett långtidskontrakt för inköp av Euvichol.
– När stora mängder handlas upp kan företagen sänka priset för tillverkning. Dessutom kan de hålla större mängder vaccin i lager för att snabbt kunna leverera det vid epidemier och krissituationer, säger Anders Rönquist, chef för enheten för multilateral samordning.
Koleravaccinets utveckling, produktion och distribution är ett resultat av långsiktiga satsningar som har skapat synergier.
– Utan forskningen hade det inte funnits ett vaccin, utan garantin hade tillräckligt med prisvärt vaccin inte funnits, och utan organisationer som handlar upp, distribuerar och vaccinerar hade människor i riskzoner inte nåtts, säger Lena Rupp, programansvarig specialist på Sidas enhet för lån och garantier.
Forskning på koleravaccin fortsätter
Forskningen på koleravaccin pågår fortfarande. Man undersöker bland annat om det räcker med en dos vaccin istället för två. Man arbetar också för att ta fram en förpackning som tål värme bättre och väger hälften så mycket. På så sätt kan man få fram dubbelt så mycket vaccin i samma transport.