
Sidas generaldirektör Jakob Granit och Ida Pettersson, metod- och ämnesföreträdare för jämställdhet, samtalar.
Redovisningen är en del av regeringens program för jämställdhetsintegrering i myndigheter (JiM). Totalt rapporterar 53 myndigheter hur deras arbete bidrar till Sveriges jämställdhetsmål. För Sida styrs prioriteringarna av strategier och andra politiska styrdokument för biståndet. Sida finansierar och stärker kunskap, medan samarbetspartner genomför insatserna. Under 2020–2025 har merparten av de insatser Sida finansierat haft jämställdhet som del- eller huvudsakligt mål och syfte.

Vi bedömer att vårt bistånd har bidragit till samtliga jämställdhetspolitiska delmål.
Exempel på resultat i biståndet 2020-2025
Under perioden har många resultat uppnåtts, några exempel som Sida lyfter är:
– Vårt stöd till lokala kvinnorättsorganisationer är centralt för att driva jämställdhetsfrågorna framåt, säger Ida Pettersson, metod- och ämnesföreträdare för jämställdhet på Sida.
Styrning och samverkan har varit avgörande
Sida framhåller att regeringens styrning – genom mål i strategier, instruktion, regleringsbrev och uppdrag som JiM, har varit avgörande för att integrera jämställdhet i myndighetens arbete.
Jakob Granit betonar att svenskt bistånd är en stark röst för jämställdhet, inte minst genom att Sida ofta lyfter frågan i dialog med andra givare, inom EU och FN, med regeringar och näringslivet – och med samarbetspartner.
– Vi kan inte ta tidigare framsteg för givna, säger Jakob Granit.

Vårt stöd till lokala kvinnorättsorganisationer är centralt för att driva jämställdhetsfrågorna framåt.
Ökat motstånd försvårar arbetet med jämställdhet
Sida beskriver samtidigt ett ökat motstånd mot jämställdhet i många länder, i takt med krympande demokratiskt utrymme och värdekonservativa strömningar. Myndigheten pekar på att ökade väpnade konflikter samt miljö- och klimatpåverkan slår särskilt hårt mot människor som lever i fattigdom och utsatthet – ofta kvinnor och flickor – och att det globala biståndet till jämställdhet minskar.
JiM och Sidas redovisning
Utvecklingsprogrammet för Jämställdhetsintegrering i myndigheter (JiM) syftar till att stärka utvalda myndigheters arbete med jämställdhetsintegrering så att deras verksamhet ännu bättre bidrar till att uppnå de jämställdhetspolitiska målen.
53 myndigheter har fått i uppdrag av regeringen att redovisa resultat och om möjligt effekter av genomfört arbete under innevarande programperiod.
Sidas redovisning gäller perioden 2020–2025 och omfattar myndighetens arbete med att integrera jämställdhet i biståndet.
De jämställdhetspolitiska målen:
Målet är att kvinnor och män ska ha samma makt att forma samhället och sina egna liv. Delmålen är:
En jämn fördelning av makt och inflytande
Ekonomisk jämställdhet
Jämställd utbildning
Jämn fördelning av det obetalda hem- och omsorgsarbetet
Jämställd hälsa
Mäns våld mot kvinnor ska upphöra
Hedersrelaterat våld och förtryck ska upphöra
Sidas redovisning till regeringen: