
Tack vare ekonomiskt stöd från IOM i Etiopien har flera återvändande migranter kunnat bygga upp en ny försörjning. Masho började producera kycklingfoder och distribuerar det i dag för att försörja sin familj.
Att komma tillbaka till ursprungslandet kan vara påfrestande för den psykiska hälsan och många står helt utan försörjning. Därför är många i behov av stöd för att kunna bygga upp livet igen.
Genom Internationella migrationsorganisationen IOM bidrar Sverige till att:
Sida stödjer en trygg och ordnad migration och bidrar till stabilitet och långsiktig utveckling i Etiopien.

Junned har fått möjlighet att lära sig nya jordbruksmetoder, bland annat biodling och kaffeodling, genom IOM:s stöd.
Sidas arbete med migration
Sidas arbete med migration
Sida främjar förutsättningar för att de som vill och kan ska ha möjlighet att flytta tillbaka till sitt hemland på ett säkert, hållbart och värdigt sätt, exempelvis tillbaka till Syrien från grannländerna. Det kan handla om stöd till minröjning, återuppbyggnad av krigsdrabbade samhällen, fredsbyggande arbete. Det handlar också om stöd till återintegrering så att människor kan återuppbygga sina liv, skaffa sig en sysselsättning och försörjning, boende och få tillgång till vård hälsa, så som i Etiopien.