Kvinnors inflytande viktigt för att bevara biologisk mångfald – COP17 i Armenien 

Just nu samlas världens länder på FN-konferensen COP17 i Jerevan, Armenien, för att diskutera hur vi kan skydda och använda naturens resurser på ett hållbart sätt. Men vilken roll spelar jämställdhet i arbetet med att bevara den biologiska mångfalden?

Sidas praktikanter Agnes Tingström och Beata Söderberg har intervjuat representanter från Sida, Naturvårdsverket och den armeniska organisationen FemForward om varför kvinnors kunskap och inflytande är viktiga för att skydda naturen och människors försörjning.

Biologisk mångfald
Bild: Austin Moyo, SPRODETA.

Från lokala erfarenheter till globala beslut

I många delar av världen är kvinnor beroende av naturens resurser för sin försörjning och hälsa. De arbetar till exempel med jordbruk, skogsbruk och insamling av produkter från naturen. Samtidigt har kvinnor ofta kunskap om hur naturens resurser kan användas på ett hållbart sätt – kunskap som förts vidare mellan generationer.

När skördarna försämras eller tillgången till naturresurser minskar kan det bli svårare för kvinnor att försörja sig och vara ekonomiskt självständiga.

– Sida arbetar bland annat med FN och miljöorganisationer med fokus på kvinnors ledarskap och ekonomisk egenmakt inom sektorer som är direkt beroende av biologisk mångfald och ekosystemtjänster, säger Titta Lassila, som är metod- och ämnesföreträdare inom miljö och klimat på Sida.

Den armeniska civilsamhällesorganisationen FemForward arbetar med miljöfrågor och hur klimatförändringar påverkar kvinnor. Organisationen samarbetar med Kvinna till Kvinna, som får stöd av Sida.

– Jämställdhet inom biologisk mångfald handlar inte enbart om att skydda kvinnor från miljöförändringar. Det handlar om att uppmärksamma deras rättigheter, kunskap och beslutanderätt över naturresurser som påverkar deras säkerhet, ekonomiska självständighet och livskvalitet säger Irina Hovhannisyan, medgrundare av FemForward.

Vad vill länderna uppnå på COP17?

På FN-konferensen COP17 i Armenien diskuterar världens länder hur de ska skydda den biologiska mångfalden och följa upp tidigare beslut. En viktig fråga är hur kvinnor ska få större inflytande över arbetet.

Malte Timpte från Naturvårdsverket betonar vikten av att behålla de framsteg som redan gjorts.

– Vi ska inte gå bakåt, det är viktigt att bibehålla ambitionen, säger han.

Men arbetet slutar inte när konferensen är över. Länderna behöver också följa upp hur besluten genomförs och fortsätta diskutera jämställdhet. Det är en viktig fråga för EU, som även vill stärka kopplingen mellan arbetet med biologisk mångfald och klimatförändringar.

Så bidrar Sverige och Sidas samarbetspartner

COP17 är det högsta beslutande mötet inom FN konvention om biologisk mångfald. Här förhandlar länderna om hur naturen ska skyddas och dess resurser användas på ett hållbart sätt.

Sverige deltar i förhandlingarna som en del av EU. Sida arbetar för att jämställdhet ska vara en del av utvecklingssamarbetet och stödjer organisationer som stärker kvinnors rättigheter och inflytande.

Samtidigt lyfter organisationer som FemForward kvinnors erfarenheter och kunskap i samtal och paneldiskussioner under konferensen. På så sätt kan kvinnors erfarenheter från lokalsamhällen bidra till de internationella diskussionerna om hur den biologiska mångfalden ska bevaras.

Läs även artikeln om hur Sida bidrar på COP17 för biologisk mångfald:

Publicerad: 28 oktober 2026