Korruption hindrar utveckling
Sida arbetar i länder och miljöer med utbredd korruption. Korruption utgör ett av de främsta hindren för en hållbar utveckling. Genom att bekämpa korruption kan Sida bidra till bättre levnadsvillkor för människor som lever i fattigdom och förtryck.
Korruption minskar tilliten i ett samhälle och när människor inte litar på makthavare blir demokratin svagare. Den hindrar ekonomisk utveckling och investeringar. Korruption minskar människors tillgång till grundläggande mänskliga rättigheter som hälsovård, utbildning, bostäder, mat, vatten och sanitet.
Film
En film med fem fakta om korruption
Så drabbar korruption de människor som lever i fattigdom.
Speltid: 0m 59sek

Fler människor i världen ska kunna förbättra sina liv
Sidas arbete mot korruption ska bidra till att fler människor i våra samarbetsländer får möjlighet att förbättra sina liv och villkor. Sida stödjer ländernas arbete mot korruption genom att stärka institutioner som till exempel skattemyndigheter och revisionsmyndigheter.
Sida stöttar även länder i att använda sina resurser effektivt genom till exempel budgetreformer. Vi stödjer civilsamhällesorganisationer och oberoende media som arbetar för öppenhet och insyn och att ställa ansvariga till svars.
Sida arbetar för öppenhet och insyn, ansvarsutkrävande och etik och moral i alla program och projekt som får biståndspengar.
Så här motverkar Sida korruption i biståndet
Sidas mål är att förhindra korruption i biståndsarbetet redan från start genom att bedöma om samarbetsorganisationen har en bra styrning och kontroll.
Vi har en väl utarbetad process för att upptäcka, åtgärda och bekämpa korruption. Vi har fasta kontroller, både när vi startar ett nytt samarbete, när programmet och projektet genomförs och i uppföljningen av programmen och projekten som vi stödjer.
Det hjälper oss att upptäcka och agera på varningsflaggor i god tid.
Sida gör alltid en noggrann granskning av den organisation som vi ska samarbeta med och som ska ta emot biståndspengar. Vi säkerställer att alla organisationer som får biståndspengar följer upp och hanterar hur pengarna används.
Alla samarbetsorganisationer som Sida har avtal med har en skyldighet att skyndsamt rapportera misstankar om korruption i biståndet. För multilaterala organisationer gäller generellt något lägre rapporteringskrav, eftersom Sida i högre grad förlitar sig på deras egna kontroll- och granskningssystem. De flesta multilaterala organisationer rapporterar dock om konkreta misstankar uppstår. Sida har även en extern visselblåsarfunktion där vem som helst kan anmäla misstankar.
I vår egen uppföljning av biståndet och genom extern revision kan misstankar om korruption och oegentligheter också upptäckas, hanteras och rapporteras.
Utbildar personalen
En annan viktig del i Sidas arbete mot korruption är att utbilda personalen; på ambassaderna och på de organisationer och de myndigheter som vi samarbetar med. Utbildningen handlar om hur korruption skadar utveckling, hur den upptäcks, hur misstänkt korruption ska rapporteras, utredas och åtgärdas.
Sida samarbetar internationellt med andra biståndsorganisationer och aktörer i kampen mot korruption.
Sida ska alltid:
Den statliga värdegrunden
Alla som arbetar på en myndighet vägleds av den statliga värdegrundens principer vad gäller förhållningssätt och beteenden. Det skapar förutsättningar för en demokratisk, effektiv och rättssäker förvaltning fri från maktmissbruk och korruption.
Värdegrundens principer:
Vad är korruption?
Sidas definition av korruption: Missbruk av förtroende, makt eller position för otillbörlig vinning.
Exempel på korruption:
Sida accepterar aldrig och agerar alltid
Sida tar mycket allvarligt på korruption och agerar på alla misstankar om korruption.
Det gäller alla bedrägerier, mutor, intressekonflikter och missbruk av pengar.
Den vanligaste misstanken som rapporteras är missbruk av pengar och förskingring. Misstankarna kan handla om att pengar använts till annat än det man kommit överens om eller att någon har lagt beslag på pengar, exempelvis genom falska fakturor.
Många gånger kommer tips från visselblåsare men även uppföljning av projekten är ett vanligt sätt för Sidas samarbetsorganisationer att upptäcka korruption. Sida har som avtalskrav att organisationerna som Sida samarbetar med rapporterar misstankar om korruption till Sida. Skulle korruptionsmisstankar bekräftas är den vanligaste påföljden att Sida kräver tillbaka pengar.
Sidas regler i arbetet mot korruption:
Film
En film med frågor och svar om Sidas arbete mot korruption
Johanna Wallmo Wahlgren, f.d. avdelningschef på Sida, berättar om Sidas arbete mot korruption.
Speltid: 2m 12s

Alla kan anmäla misstanke
Sida har en särskild utredningsgrupp som jobbar med korruptionsärenden; stöttar utredningarna och ger råd om vilka åtgärder som det ska beslutas om. Sida tar emot anmälningar som gäller både samarbetsorganisationer, underleverantörer och andra som har verksamhet kopplad till Sida. Sida tar också emot anmälningar och hanterar diskriminering, sexuella övergrepp, utnyttjanden och sexuella trakasserier och andra trakasserier.
Så här går arbetet till - steg för steg:
Sidas årliga korruptionsrapporter
En gång om året publicerar Sida en rapport som innehåller en sammanställning av inrapporterade misstänkta korruptionsärenden hur de har hanterats.