Upphandlingar

Få koll på upphandlingarna i internationella biståndsprojekt

Publicerad: den 13 juni 2009

Uppdaterad: den 10 mars 2011

Antalet svenska leverantörer till biståndsprojekt har minskat – och det är något som både Sveriges regering och vi på Sida vill ändra på.

Vår erfarenhet är att svenska företag ofta gör ett bra jobb i projekten, med hög kvalitet och leveranssäkerhet och vi vill gärna att fler medverkar. Det finns många projekt som behöver bra underleverantörer.

Varje företag måste själva bevaka och delta i de upphandlingar som görs. För att underlätta bevakningen har vi tillsammans med Exportrådet och ett par andra aktörer tagit fram ett par webbportaler och verktyg. De hjälper företag att hålla sig uppdaterade om vilka upphandlingar som är på gång hos Sidas samarbetspartners, inom biståndsvärlden och inom EU:

Projektspaning
År en tjänst för dig som vill ha koll på vilka upphandlingar som kan vara på gång. I många länder behöver man vara ute i god tid, innan en upphandling kommer ut, för att hinna förbereda sig.

Upphandlingsguiden
Här presenteras nya upphandlingar inom biståndsområdet, kopplade till EU-finansierade projekt

Upphandlingsnytt
Här presenteras aktuella upphandlingar inom EU, FN, ambassader, Världsbanken med flera.Projektspaning är en del av den här webbplatsen. 

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.