En sjuksköterska på ett sjukhus i St Petersburg håller i ett nyfött barn.
Foto: Yuri Belinsky/Itar-Tass/Scanpix

En sjuksköterska på ett sjukhus i St Petersburg håller i ett nyfött barn. Foto: Yuri Belinsky/Itar-Tass/Scanpix

Samarbete i Östersjöregionen

Sociala och hälsofrågor

Publicerad: den 12 juni 2009

Uppdaterad: den 6 maj 2011

Östersjöenheten stödjer samarbetsinitiativ i Östersjöområdet som leder till en hälsosammare region.

Kraven på samarbetet med våra grannländer i Central- och Östeuropa har ändrats de senaste åren, så även inom den sociala och hälsosektorn. Från en tidigare relativt snäv fokus på bistånd ligger tyngden nu på utvecklingen av ömsesidiga samarbeten där samtliga partner kan se egna vinster. Gemensamma forskningsprojekt, kollegialt utbyte eller konkreta utvecklingsprojekt är alla exempel på hur smittskyddsarbetet får större chanser att lyckas genom regional samverkan. Prioriterade områden för Sida Östersjöenheten på hälsoområdet är exempelvis antibiotikaresistens och bekämpa spridandet av allvarliga sjukdomar. Särskilt fokus kommer även att ligga på prioriteringarna hos det Polska ordförandeskapet i Europeiska Ministerrådet.

Även inom andra områden behöver kontaktnäten breddas och konkreta samarbetsprojekt arbetas fram. I handlingsplanen för att genomföra EU:s strategi för Östersjöområdet lyfts till exempel särskilt problemen kring alkoholskador och drogmissbruk.

Många samarbetsområden är tvärsektoriella. Så är till exempel förekomsten av läkemedelsrester i Östersjövattnet dels av marinbiologisk karaktär men har givna kopplingar till läkemedelsindustrin och förskrivningsmönster i sjukvården. Ett annat exempel är trafficking som har både en social och polisiär dimension. Vi ser det som angeläget att de olika aktörerna i Sverige kan fördjupa sitt samarbete för att tillsammans kunna agera på en internationell arena.

Tveka inte att kontakta oss om du har en idé eller undrar över något.

, handläggare Hälso- och sociala frågor

08-698 5243

, programansvarig Hälsa och Civil säkerhet

 08-698 5586 (sjukskriven tillsvidare)

 

Sidansvarig:

Yc3 avslutningskonferens

Youth influence and social media! How youth can influence politicians and public opinion on key issues. Karlskrona May 21
 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.