Mobiltelefoni i Tanzania.
Foto: Mark Henley/Panos

Foto: Mark Henley/Panos

Nätverk och mötesplatser

Fler nätverk och mötesforum för företag

Publicerad: den 10 juni 2009

Uppdaterad: den 27 augusti 2012

Här hittar du ett antal samarbetspartners och andra organisationer som anordnar träffar, seminarier och nätverk som kan vara av intresse för företag med engagemang i Sidas samarbetsländer.

Exportrådet finns representerat i cirka 60 länder runt om i världen och har väl utvecklade nätverk, och kontaktytor, i respektive land.
Kontakta

Swedfund förutom att erbjuda riskkapital för projekt i fattiga länder arbetar Swedfund med att utveckla kompetensen hos svenska företag, bland annat genom seminarier och möten. Kalendarium och mer om vad som är på gång finns på Swedfunds webbplats.

Swecare är ett nätverk med syftet att utveckla internationella affärer och forskning inom området medicin, hälso- och sjukvård. Inom Swecare möts och samarbetar representanter från näringslivet, offentlig sektor, organisationer och forskarvärlden. www.swecare.se

Handelskamrarna är ett nätverk för svenska företag som erbjuder mötesplatser och kunskapsutbyte för näringslivet i olika regioner runt om i Sverige. Här hittar du länkar och kontaktinformation till svenska handelskammare runt om i världen. www.cci.se 

Swedish Consultants är en intresseorganisation för små och medelstora företag i olika branscher. Organisationen hjälper till att marknadsföra svenska konsulter mot internationella projekt- och biståndsfinansiärer samt internationella finansieringsinstitut. Representanter för Sida och Swedish Consultants träffas ett antal gånger per år. www.swedishconsultants.se

Svensk Projektexport (SPE) är en intresseorganisation för stora företag som kan leverera hela projekt inom till exempel telefoni eller energi. Dialog och erfarenhetsutbyte med Sida sker vid tre till fyra större möten per år eller oftare om så behövs. Svensk Projektexports ordförande kan kontaktas via mejl. 

Swedish Association for UN Business, SWEUNB, är ett nätverk som arbetar för att stärka företagens position i FN:s upphandlingar. SWEUNB arrangerar seminarier, utbildningar och möten mellan svenska företag och FN-organisationerna. De arbetar även med nyhetsförmedling och gemensam marknadsföring av svenska tjänster och produkter. Exportrådet och Utrikesdepartementet stödjer aktivt gruppens arbete. www.sweunb.se

European-African Entrepreneurship Award  är ett EU-finansierat initiativ med en tävling som vänder sig till den afrikanska diasporan i Europa, i syfte att uppmuntra till nytänkande affärsplaner och småföretagande. Svenskkenyanen Evans Kamau Munira erhöll i augusti 2012 första pris i tävlingen för sin affärsplan om utveckling av biodiesel i Nairobi.    

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.