Bistånd som medel att lyfta fattiga länder ur fattigdom ifrågasätts allt oftare, även av nyckelpersoner i mottagarländer. Samtidigt kommer nya aktörer in, med annan syn på hur bistånd ska bedrivas. Vad är egentligen sant, och vad grundar sig debattörerna på för fakta? Ett nytt forskningsprogram ska söka ge svar på frågorna: Vad har bistånd bidragit till för nytta, vad kan åstadkommas med hjälp av bistånd och vad kan biståndet göra bättre i framtiden?
Forskningsprogrammet som går under benämningen ReCom (Reseach and Communication on International Aid) koordineras och genomförs av UNU-WIDER som är del av FN-unversitetet. Förutom av Sida stödjs ReCom också av danska Danida. Uppdraget är att utifrån de svenska och danska regeringarnas prioriteringar för bistånd och utveckling sammanställa existerande forskning och bidra med ny kunskap till en samlad faktabank. Programmet har också i uppdrag att kommunicera resultaten och underlätta kunskapsdelning.
Det finns ett stort behov av att samla forskningen och göra den mer lättillgänglig. Genom att sprida goda exempel och dokumentera sådana insatser som visat sig fungera i större skala, kan ökande biståndsflöden riktas dit där de gör mest nytta.
Resultaten från ReComs arbete förväntas ge bättre underlag när beslut om inriktning och fördelning av stöd till ett land eller en region ska fattas. Sådana dilemman kan vara hur biståndet ska fördelas mellan länder där behoven är allra störst kontra länder med bättre förutsättningar att skapa utväxling av stödet, men som inte är de allra fattigaste. En samlad faktabank kommer också bli en värdefull källa för alla som är engagerade i biståndets genomförande.
Resultatmöten i Stockholm och Köpenhamn
För att sprida forskningsresultat från programmet hålls ett antal möten i Sverige och Danmark för politiker, tjänstemän, studenter, forskare och andra intresserade. Det första resultatmötet hölls i Köpenhamn 2012 och fokuserade på bistånd, tillväxt och makroekonomisk styrning. Om detta konstaterar ReCom att bistånd i genomsnitt har en positiv, om än måttlig, effekt på långsiktig ekonomisk tillväxt. Hur tillväxten ska fördelas för att komma de fattigaste till del är en annan utmaning som har studerats. En förutsättning för att lyckas är att engagera aktörer på alla nivåer, kombinera tillväxtfrämjande åtgärder med insatser för politisk stabilitet och trygga förhållandena på arbetsplatserna. Läs mer om resultaten från mötet i Köpenhamn.
Under 2012 fördjupade man sig även i temat 'Growth and Employment'. Årets första resultatmöte hölls i Stockholm i mars och hade temat 'Aid and social sectors'. Här kan du läsa mer om vad som sas på det mötet.
Tre ytterligare temata - 'Environment and Climate Change', 'Governance and Fragility' samt 'Gender and Equality' kommer att lyftas fram under 2013.
Programmet publicerar löpande sina resultat på webbplatsen, och artiklar som har publicerats i vetenskapliga tidskrifter läggs ut via Open Access.
För frågor kontakta
, chef för Enheten för forskningssamarbete, eller
, forskningssekreterare vid samma enhet.