Krig och konflikter orsakar inte enbart död, lidande och förstörelse. Utvecklingen i länder och regioner som präglas av väpnade konflikter stannar ofta av och insatser för att bekämpa fattigdom försvåras. Att minska risken för krig och konflikter och arbeta för fred och försoning i konflikthärjade områden är därför självklara områden för det svenska biståndet.
Sida stöder också fredliga insatser för att förebygga konflikter. Våldsamma situationer uppstår inte av en tillfällighet, utan är resultatet av en räcka händelser som går att identifiera och i vissa fall förebygga. Vi vet också att demokrati och respekt för mänskliga rättigheter minskar risken för väpnade konflikter.
Arbetet för Fred och säkerhet omfattar sex huvudområden:
- Freds- och konfliktförebyggande insatser
Ett exempel är stöd till center i Irak som arbetar med mänskliga rättigheter och särskilt kvinnors och barns rättigheter. Projektet genomförs av Diakonia.
- Minröjning
Sida stöder minröjningsprogram i bland annat Afghanistan, Irak och Sudan, genom stöd till UN Mine Action Service och Danish Demining Group, DDG.
- Stöd till FNs fredsbyggande insatser i post-konfliktområden
Sida bidrar bland annat till Sannings- och försoningskommissionen i Liberia som arbetar med att läka såren mellan olika grupper i landet efter många år av konflikter och till att stärka civila parters dialogkapacitet i områden där väpnad konflikt pågår, till exempel Colombia.
- Säkerhetssystem och reformer
Sida stöder institutionella reformer i bland annat Serbien, Rwanda och Liberia.
- Insatser för kontroll av lätta vapen
Vapeninsamling i Colombia är ett av flera program inom det här området.
- Demobilisering av barnsoldater
Sida är bland annat engagerat i insatser för barn i Uganda som tvingats att utföra tjänst som soldater.
Samordning avgörande
Många länder, organisationer och organ är aktiva inom området Fred och säkerhet. För att arbetet ska bli effektivt krävs i de flesta fall att aktörerna samarbetar och att insatserna samordnas.
Sida samarbetar inom det här området med ett hundratal nationella och internationella aktörer, främst genom finansiellt stöd till olika insatser. Vi är också drivande när det gäller att utveckla och stärka den internationella samordningen.
Bland de organisationer som får mest Sida-stöd finns FN-organen UNDP Myndigheten för samhällsskydd och beredskap MSB , Life and Peace Institute, Organization of American States, OAS, International Alert och de svenska enskilda organisationerna Diakonia och Kvinna till Kvinna .
Fakta om Fred och Säkerhet:
- 2,9 miljarder kronor, eller 19 procent av Sidas utbetalningar 2009, gick till humanitära insatser och konfliktrelaterad verksamhet.
- Stödet till sektorn konflikt, fred och säkerhet uppgick 2009 till 568 miljoner kronor, vilket motsvarar cirka 3 procent av Sidas totala budget.
- Drygt hälften av anslaget gick till området Freds- och konfliktförebyggande insatser. Andra stora områden är minröjning och stöd till FNs fredsbyggande insatser i post-konfliktområden.
- Colombia är det land som får mest Sida-stöd till Fred och säkerhet. Somalia, Sudan, Irak, Kosovo, Västbanken-Gaza och Demokratiska republiken Kongo är andra stora samarbetsländer.
- Den region som får mest stöd är Afrika söder om Sahara, med 170 miljoner. Därefter kommer Latinamerika med 88 miljoner och Asien förutom Centralasien med 85 miljoner kronor.
|