I det årliga regleringsbrevet anger regeringen bland annat vilka mål Sida ska uppnå med sin verksamhet. Vilka Sidas uppgifter är framgår av Instruktionen. Regleringsbrevet anger även hur mycket pengar som Sida har till sitt förfogande och hur pengarna ska fördelas mellan våra olika uppdrag.
I regleringsbrevet står också hur Sida ska redovisa verksamheten. Enligt regleringsbrevet för 2010 redovisade vi bland annat en plan för hur andelen utlandsstationerad personal ska ökas, den så kallade Fältskrivelsen (pdf) . Till den 30 september 2010 rapporterade vi de största multilaterala utvecklingsorganisationernas, inklusive EU-kommissionens, verksamhet i tio länder i en multilateral rapportering (pdf). VId halvårsskiftet 2011 presenterades ett förslag till ämnesfokusering (pdf). Totalt sett förväntas antalet insatser minska, och storleken på varje insats öka i längd och storlek. I rapporten Tjänsteexportuppdrag i regleringsbrev 2012 (pdf) har regeringen fått en samlad bild av svenska myndigheters deltagande i den biståndsfinansierade tjänsteexporten.
Regleringsbrevet 2013
Sida har tre sakanslag; två på budgetpropositionens utgiftsområde 7 som rör internationellt bistånd och ett på utgiftsområde 5 för internationell samverkan. Anslaget för det som benämns Biståndsverksamhet 2013 är 28 miljarder kronor. Av det beloppet är 11 miljarder kronor medel som Sida hanterar betalningarna och viss uppföljning för men där beslut och resultatuppföljning görs av regeringskansliet.
Vi har också anslag för reformsamarbete i Östeuropa om drygt 1 miljard kronor och 64 miljoner kronor för samarbete inom Östersjöregionen, det senare är de medel som kommer från utgiftsområde 5.
971 miljoner kronor går till Sidas förvaltningskostnader, vilket innebär en administrationskostnad om cirka 5 procent.
Enligt regleringsbrevet för år 2013 har vi i uppdrag att utveckla analys och bedömning av resultat, säkerställa kvaliteten i statistik och redovisning samt särskilt fokusera på åtagandena från högnivåmötet i Busan om biståndseffektivitet; resultat, transparens och näringslivets roll i utvecklingssamarbetet.
Nitton underlag till nya strategier i det bilaterala landdestinerade utvecklingssamarbetet ska tas fram, liksom en regional strategi. För samarbetet med Burkina Faso har Sida i uppdrag att ta fram en utfasningsplan. En strategi för Sydsudan är ett nytt uppdrag.
En förändring mot tidigare års regleringsbrev ger Sida möjlighet att utnyttja en anslagskredit om 3% på sakanslagen för internationellt bistånd, vilket skapar bättre förutsättningar för fullt anslagsutnyttjande.