Vårt arbete mot korruption

Ny handbok ska minimera korruption i det humanitära arbetet

Publicerad: den 2 september 2009

Uppdaterad: den 22 februari 2011

Trots att enskilda organisationer som arbetar humanitärt knappast kan undvika att hamna i korruptionssituationer, är det få som vill erkänna det. Nu har Transparency International studerat förekomsten och hjälper till med en ”verktygslåda” för att minimera riskerna.

Många humanitära organisationer jobbar under svåra förhållanden och i känsliga områden där det kan vara svårt att undvika korruptionssituationer. Trots detta är det korruption ett känsligt ämne och få vill erkänna dess förekomst.

Organisationen Transparency International (TI) har under ett par års tid kartlagt läget. TI inledde för ett par år sedan ett samarbete med sju enskilda organisationer och lanserar i februari 2010 en handbok med konkreta råd för hur korruption kan minimeras. En praktisk handbok med konkreta råd för exempelvis upphandlingssituationer och personalärenden. Dessutom har man identifierat olika situationer där riskerna är som störst och där man behöver ha en skärpt vaksamhet.

Ylva Blondel– Det finns väldigt lite skrivet på området, förmodligen för att man har varit rädd för att ta tag i det. Det krävs också stor förståelse från allmänhet och omgivning om vilka svåra förhållanden många humanitära organisationer arbetar under, säger Ylva Blondel, ansvarig handläggare på Sidas humanitära team på avdelning för konflikt- och postkonflikt-samarbete. 

Transparency International har utgått från konfidentiella intervjuer med personal från enskilda organisationer som arbetar i fält och med mottagare. Dessutom har man gjort många fältstudier som ligger till grund för handbokens instruktioner. På TI anser man att samarbetsorganisationerna har varit ärliga och visat en stor vilja att ta tag i problemet.

Det visade sig också att definitionen av ordet korruption varierar. Särskilt skilde sig begreppsdefinitionen mellan de givande och mottagande parterna. Exempelvis upplever mottagarna att de internationella hjälparbetarnas högre löner, jämfört med de nationella, är ett sätt att dra nytta av systemet. Internationella organisationer, å sin sida, anser att politiskt inflytande över det humanitära biståndet är korruption.

– I grund och botten har båda sidor saknat en ömsesidig förståelse. Men det är någonting som alla organisationer i fält måste hantera, säger Ylva Blondel. 

 Det finns ingen ”top five-lista” eller syndaregister att ta del av i detta arbete. Transparency International undviker att hänga ut någon organisation utan jobbar konstruktivt och ser det som ett generellt problem, som alla kan drabbas av förr eller senare.

Ylva Blondel tror att alla stävar efter full transparens. 

– Men verkligheten är att personal kan hamna i fara vid för stor öppenhet. Därför är full insyn i organisationernas arbete under vissa omständigheter inte möjlig.

Sida har under tre år stöttat detta arbete. Framöver vill Transparency International göra samma arbete med FN-organisationerna.


 

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.