Mid-Term Review of the AGIR Programme

Publication
Author:
Kevin Kelpin, Vibe Johnsen and José Jaime Macuane With Ian Christoplos and Jessica Rothman
Series:
Serier – Sida Decentralised Evaluations (Sida Review)
Description:
2013:3 Sida Decentralised Evaluation / Sveriges ambassad inledde "handlingsprogram för allomfattande och ansvarsfull förvaltning" (AGIR) i Moçambique under 2010 i arbetet med att stärka det civila samhällets organisationer. Den halvtidsöversyn team fann att AGIR programmet fortskrider väl för att stärka det civila samhällets organisationer med vilka den samarbetar. Dess tillämpning av "god givarskap" principer är väl emot och har ett mervärde till programmets strategi. Även om det finns viss kapacitet utbildning utmaningar och en kamp att hitta en effektiv M & E-system har AGIR goda förutsättningar att lyckas uppnå målet att stärka den interna kapaciteten och skapa förutsättningar för självfinansiering bland det civila samhällets organisationer med vilka den samarbetar. Med hjälp av sin erfarenheter med AGIR programmet som ett kriterium för pågående diskussioner bör den svenska ambassaden spelar också en mer synlig roll i givarsamfundet om fördelarna med en "bra givarskap" strategi för det civila samhället stärkas.
pages:0

Download: Mid-Term Review of the AGIR Programme. Filesize: 1,34 MB
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.