07/34 Rättsform i Paraguay

Publication
Author:
Juan Faroppa Fontana, Tina Lundh
Series:
Serier – Sida Evaluation
Description:
Under diktaturen i Paraguay började en grupp jurister vid det katolska universitetet att arbeta för demokratisering och införande att rättsstatens principer. Gruppen fick från år 1987stöd av Svenska avdelningen av Internationella juristkommissionen. Diktaturen föll och Paraguay införde ny konstitution och senare även ny rättegångsordning och straffrätt. Den paraguayanska organisationen Cidsep fick ett stort ansvar för utbildning av domare, åklagare, försvarare och poliser. Sida stödde samarbetet mellan Svenska avdelningen av juristkommissionen och Cidsep mellan åren 1987 och 2005. Sida beslöt 2007 att göra en utvärdering för att dra lärdomar av bistånd till rättssektorn.
pages:30

Download: 07/34 Rättsform i Paraguay. Filesize: 132,71 KB
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.