05/20 Programa de Capacitación en Economía para Funcionarios de la República de Cuba

Publication
Author:
Guillermo García Huidobro, Stefan de Vylder
Series:
Serier – Sida Evaluation
Description:
Como parte del Acuerdo de Cooperación Científico-Técnica entre los gobiernos de Uruguay y Cuba firmado en 1995 se diseñaba, con el financiamiento de la Agencia Sueca de Desarrollo Internacional (Asdi), el Programa de capacitación en economía para funcionarios del Gobierno de Cuba (el Programa) bajo la responsabilidad del Departamento de Economía de la Universidad de Montevideo y el Ministerio de Economía y Planificación de Cuba. El objetivo principal del Programa fue formulado de la siguiente manera:
Contribuir con los organismos del Gobierno cubano (Ministerio de Economía y Planificación, Ministerio de Finanzas y Precios y Banco Nacional de Cuba) a los efectos de capacitar a su personal técnico en la utilización de instrumentos y categorías de análisis que se utilizan normalmente en la economía moderna.
El gasto total del Programa durante el período 1996-2004 ha sido alrededor de cinco millones de USD, sin contar los gastos incurridos por el Gobierno de Cuba. Más de 800 funcionarios cubanos han participado en algún curso de formación, y como resultado de los equipos mixtos de investigación varios libros han sido publicados. Algunos de estos libros han sido utilizados como libros de texto de varias instituciones académicas de Cuba.
pages:46

Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.