Personporträtt

Joachim Beijmo - kommunikationschef

Publicerad: den 1 januari 2011

Uppdaterad: den 22 december 2010

Det är Joachim Beijmos ansvar att informera svenska folket om Sveriges bistånd- och utvecklingsarbete runt om i världen. Och Sidas nya kommunikationschef har mycket att berätta.

Joachim Beijmo leder Sidas kommunikationsarbete och har ett direktuppdrag från regeringen – att återkoppla myndighetens arbete till de svenska skattebetalarna.

– Sidas verksamhet sker ju utanför rikets gränser, de allra flesta skattebetalarna har ingen relation eller koppling till oss. Därför är vårt uppdrag att berätta om och återkoppla våra resultat till svenska folket, berättar Joachim.

En av de viktigaste frågorna framöver är att konkretisera och kommunicera de resultat som Sveriges bistånd- och utvecklingssamarbete faktiskt ger.

– Bland allmänheten finns det en felaktig och överdrivet negativ bild av de länder som vi samarbetar med ute i världen. Den verkliga bilden är många gånger bättre än vad många tror och vi måste våga berätta om de resultat som har uppnåtts, säger Joachim.

Han lyfter även fram hur viktigt det är att göra myndighetens information tillgänglig – att till exempel öppna upp databaser och visa dokumentation kring de program och projekt som Sida stöder.

– Det handlar helt enkelt om trovärdighet. När vem som helst kan få insyn i vår verksamhet så blir också våra berättelser mer värda.

Engagemanget för bistånd- och utvecklingsfrågor har funnits med sedan studieåren då Joachim åkte till Eritrea för att genomföra en fältstudie. Efter examen drev Joachim egna företag inom kommunikation, men behöll engagemanget för utvecklingsfrågor. Bland annat har han jobbat som valobservatör för OSCE i bland annat Kirgizistan och Kosovo.

– Det här är det roligaste jobbet man kan ha i Sverige om man är intresserad av kommunikation i kombination med bistånd- och utvecklingsfrågor. Dessutom är det lätt att göra ett bra jobb med medarbetare som är så engagerade och vill göra en skillnad, avslutar Sidas nya kommunikationschef.

 

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.