Organisation

Avdelningen för Europa och Latinamerika

Uppdaterad: 2 maj 2017

Avdelningen ansvarar för EU-integration och reformsamarbete i Östeuropa, Turkiet och på västra Balkan. Arbetet i Latinamerika innefattar att stödja processerna för fredsbyggande, säkerhet och fattigdomsbekämpning i Bolivia, Colombia och Guatemala.

Det Selektiva Samarbetet, som innebar ansvar för utvecklingssamarbetet med Botswana, Namibia och Sydafrika i Afrika samt Indien, Indonesien, Kina och Vietnam i Asien, fasades ut i december 2013. Verksamheten följdes upp och stängdes ner 2014. 

 Avdelningsledning

Avdelningschef

Elsa Håstad
elsa.hastad@sida.se

Bitr. avdelningschef 

Christina Hartler
christina.hartler@sida.se


Enheter

Enheten för demokrati, mänskliga rättigheter, Västra Balkan, Turkiet, Latinamerika

Enhetschef

Torgny Svenungsson
torgny.svenungsson@sida.se

Enheten för miljö, marknad och Östeuropa

Enhetschef

Christina Danielsson
christina.danielsson@sida.se


Kontaktpersoner för länder

Albanien

Chef för reformsamarbetet med Albanien

Birgitta Jansson
birgitta.jansson@gov.se

Bolivia

Chef för utvecklingssamarbetet med Bolivia

Carolina Wennerholm
carolina.wennerholm@gov.se

Bosnien-Hercegovina

Chef för reformsamarbetet med Bosnien-Hercegovina

Marie Bergström
marie.bergstrom@gov.se

Colombia

Chef för utvecklingssamarbetet med Colombia

Annika Otterstedt
annika.otterstedt@gov.se

Georgien

Chef för reformsamarbetet med Georgien

Molly Lien
molly.lien@gov.se

Guatemala

Chef för utvecklingssamarbetet med Guatemala

Martin Hessel
martin.hessel@gov.se

Kosovo

Chef för reformsamarbetet med Kosovo

Göran Paulsson
goran.paulsson@gov.se

Moldavien

Chef för utvecklingssamarbetet med Moldavien

Adam Amberg
adam.amberg@gov.se

Ryssland

Samordnare för utvecklingssamarbetet med Ryssland

Gunilla Davidsson
gunilla.davidsson@gov.se

Serbien

Chef för reformsamarbetet med Serbien

Ola Andersson
ola.andersson@gov.se

Turkiet

Chef för reformsamarbetet med Turkiet

Tomas Bergenholtz 
tomas.bergenholtz@gov.se

Ukraina

Chef för reformsamarbetet med Ukraina

Henrik Huitfeldt
henrik.huitfeldt@gov.se


Kontakt

Medarbetare i Sverige nås via Sidas växel, 08-698 50 00 eller förnamn.efternamn@sida.se 


Sidansvarig: Sidas kommunikationsenhet

  • tip a friend
  • share
Tipsa en vän