Organisation

Avdelningen för Afrika

Publicerad: 1 januari 2011 Uppdaterad: 20 januari 2015

Avdelningen ansvarar för långsiktigt samarbete med 15 länder i Afrika söder om Sahara. Därtill kommer också det regionala samarbetet för fred, demokrati och hållbar utveckling liksom rättigheter för sexuell och reproduktiv hälsa.

 Avdelningsledning

Avdelningschef

Torbjörn Pettersson

torbjorn.pettersson@sida.se

Biträdande avdelningschef

Annika Nordin Jayawardena

annika.jayawardena@sida.se

 

Enheter

Stödenhet för rättvisa och fred

Enhetschef

Staffan Smedsby

staffan.smedby@sida.se

Stödenhet för hållbar utveckling

Enhetschef

Karin Andersson

Karin-Anette.Andersson@sida.se

Stödenhet för analys och strategisamordning

Enhetschef

Erik Korsgren

erik.korsgren@sida.se

Sudan

Chef för utvecklingssamarbetet med Sudan

Erik Korsgren

erik.korsgren@sida.se

Sydsudan

Chef för utvecklingssamarbetet med Sydsudan

Erik Korsgren

erik.korsgren@sida.se

 

Verksamhet delegerad till utlandsmyndigheter

Burkina Faso

Chef för utvecklingssamarbetet med Burkina Faso

Mats Hårsmar

mats.harsmar@gov.se

DR Kongo

Chef för utvecklingssamarbetet med DR Kongo

Helen Holm

helen.holm@gov.se

Etiopien

Chef för utvecklingssamarbetet med Etiopien

Anneka Knutsson

anneka.knutsson@gov.se

Kenya

Chef för utvecklingssamarbetet med Kenya

Sandra Diesel

sandra.diesel@gov.se 

Liberia

Chef för utvecklingssamarbetet med Liberia

Ewa Nunes Sörenson

ewa.nunes-sorenson@gov.se

Mali

Chef för utvecklingssamarbetet med Mali

Åsa Palmgren

asa.palmgren@gov.se

Mocambique

Chef för utvecklingssamarbetet med Mocambique

Anita Sandström

anita.sandstrom@gov.se 

Rwanda

Chef för utvecklingssamarbetet med Rwanda

Mikael Boström

joakim.molander@gov.se

Somalia

Chef för utvecklingssamarbetet med Somalia

Urban Sjöström

 urban.sjostrom@gov.se

Tanzania

Chef för utvecklingssamarbetet med Tanzania

Maria van Berlekom

maria.van-berlekom@gov.se

Uganda

Chef för utvecklingssamarbetet med Uganda

Susanne Spets

susanne.spets@gov.se

Zambia

Chef för utvecklingssamarbetet med Zambia

David Wiking

david.wiking@gov.se

Zimbabwe

Chef för utvecklingssamarbetet med Zimbabwe

Maria Selin

maria.selin@gov.se

Regionalt samarbete i Afrika söder om Sahara, Nairobi

Chef för regionalt utvecklingssamarbete för miljö och ekonomisk utveckling i Afrika

Karin Andersson

karin.andersson@gov.se

Regionalt samarbete i Afrika söder om Sahara, Addis Abeba

Chef för regionalt samarbete för demokrati, fred och säkerhet i Afrika

Camilla Bengtsson

camilla.bengtsson@gov.se

Regionalt samarbete kring Rättigheter för Sexuell och Reproduktiv Hälsa, SRHR 

Chef för regionalt samarbete kring hiv och aids i Afrika

Christine Johansson

christine.johansson@gov.se


Kontakt

Medarbetare i Sverige nås via Sidas växel, 08-698 50 00 eller förnamn.efternamn@sida.se 

 


Sidansvarig: Sidas kommunikationsavdelning

  • tip a friend
  • share
Tipsa en vän