Organisation

Avdelningen för Afrika

Uppdaterad: 15 augusti 2017

Avdelningen ansvarar för långsiktigt samarbete med 15 länder i Afrika söder om Sahara. Därtill kommer också det regionala samarbetet för fred, demokrati och hållbar utveckling liksom rättigheter för sexuell och reproduktiv hälsa.

 Avdelningsledning

Avdelningschef

Hans Magnusson
hans.magnusson@sida.se

Bitr avdelningschef

Erik Korsgren
erik.korsgren@sida.se

 

Enheter

Staben

Enhetschef

Karin Andersson
karin-anette.andersson@sida.se

Stödenhet för rättvisa och fred

Enhetschef

Staffan Smedby
staffan.smedby@sida.se

Stödenhet för hållbar utveckling

Tf Enhetschef

Åsa Bjällås
asa.bjallas@sida.se

Stödenhet för analys och strategisamordning

Enhetschef

Erik Korsgren
erik.korsgren@sida.se

Sudan

Chef för utvecklingssamarbetet med Sudan

Staffan Smedby
staffan.smedby@sida.se

Sydsudan

Chef för utvecklingssamarbetet med Sydsudan

Staffan Smedby
staffan.smedby@sida.se

 

Verksamhet delegerad till utlandsmyndigheter

Burkina Faso

Chef för utvecklingssamarbetet med Burkina Faso

Mats Hårsmar
mats.harsmar@gov.se

DR Kongo

Chef för utvecklingssamarbetet med DR Kongo

Helen Holm
helen.holm@gov.se

Etiopien

Chef för utvecklingssamarbetet med Etiopien

Annika Nordin Jayawardena
annika.jayawardena@gov.se

Kenya

Chef för utvecklingssamarbetet med Kenya

Sandra Diesel
sandra.diesel@gov.se 

Liberia

Chef för utvecklingssamarbetet med Liberia

Elisabeth Hårleman
elisabeth.harleman@gov.se

Mali

Chef för utvecklingssamarbetet med Mali

Susanna Hughes
susanna.hughes@gov.se

Mocambique

Chef för utvecklingssamarbetet med Mocambique

Mikael Elofsson
mikael.elofsson@gov.se

Rwanda

Chef för utvecklingssamarbetet med Rwanda

Mikael Boström
mikael.bostrom@gov.se

Somalia

Chef för utvecklingssamarbetet med Somalia

Per H Karlsson
per.h.karlsson@gov.se

Tanzania

Chef för utvecklingssamarbetet med Tanzania

Ulf Källstig
ulf.kallstig@gov.se

Uganda

Chef för utvecklingssamarbetet med Uganda

Susanne Spets
susanne.spets@gov.se

Zambia

Chef för utvecklingssamarbetet med Zambia

Karin Sverkén
karin.sverken@gov.se

Zimbabwe

Chef för utvecklingssamarbetet med Zimbabwe

Maria Selin
maria.selin@gov.se

Regionalt samarbete i Afrika söder om Sahara

Chef för regionalt samarbete i Afrika söder om Sahara

Camilla Bengtsson
camilla.bengtsson@gov.se

Regionalt samarbete för sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) i Afrika

Chef för regionalt samarbete kring rättigheter för sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) i Afrika

Dag Sundelin
dag.sundelin@gov.se


Kontakt

Medarbetare i Sverige nås via Sidas växel, 08-698 50 00 eller förnamn.efternamn@sida.se 

 


Sidansvarig: Sidas kommunikationsenhet

  • tip a friend
  • share
Tipsa en vän