En affisch med texten "Säg nej till korruption - minska fattigdomen" i Freetown, Sierra Leone.
Foto: Jenny Matthews/Panos/Silver

En affisch med texten "Säg nej till korruption - minska fattigdomen" i Freetown, Sierra Leone. Foto: Jenny Matthews/Panos/Silver

Nyhet

Sida stärker arbetet mot korruption

Publicerad: den 22 februari 2011

Uppdaterad: den 22 februari 2011

Sida arbetar kontinuerligt för att förbättra den interna styrningen och kontrollen. Under senare tid har en rad åtgärder vidtagits och nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

 

 – Vi förbättrar det förebyggande arbetet mot korruption. Sedan hösten 2010 har rådgivningsfunktionen för antikorruption och revision exempelvis förstärkts. Under 2011 kommer vi dessutom ytterligare utveckla organisationen genom ökat stöd till handläggare i revisionsfrågor, säger Joachim Beijmo, Sidas kommunikationschef.

Sida kommer i större utsträckning än tidigare att låta genomföra djupgående granskningar av samarbetsorganisationer för att säkra att finansiella kontrollsystem är i ordning. Under 2011 kommer förbättrade regler och rutiner för insatsberedning att tas i bruk. Kraven på mottagande organisationers interna kontrollsystem förtydligas.  

Till stöd för det förebyggande arbetet i beredning av insatser finns idag en checklista för identifiering av korruptionsrisker och för riskanalyser på program och projektnivå. Under 2010 har ett arbete samtidigt inletts i syfte att bättre integrera analys och hantering av korruptionsrisker på landnivå i utarbetandet av bedömningsunderlag för nya samarbetsstrategier. Sida tar nu dessutom fram nya anvisningar för mer systematisk hantering av insatsrelaterade risker.  

 – Det är de allra fattigaste som drabbas hårdast av korruption. Att bekämpa korruption är därför en central utvecklingsfråga. Det sker genom omfattande insatser i samarbetsländerna. Samtidigt är det viktigt att vår styrning och kontroll av verksamheten är god. Då säkrar vi att biståndskronorna går till rätt ändamål och bidrar till att skapa förutsättningar för fler fattiga människor att förbättra sina levnadsvillkor, säger Joachim Beijmo.

 Läs mer om vårt anti-korruptionsarbete.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.