Nätverket för vattenfrågor på Sida
Foto: Kerstin Becker/Sida

Foto: Kerstin Becker/Sida

Nyhet

Sida mobiliserar kring millenniemålen under Världsvattenveckan

Publicerad: den 6 september 2010

Uppdaterad: den 6 september 2010

Denna vecka hålls den årliga världsvattenkonferensen i Stockhlm, med över tvåtusen deltagare. För Sida innebär det att nätverket för vattenfrågor har en intensiv vecka framför sig . Vi arrangerar två egna seminarier som handlar om rättvis fördelning av vatten över nationsgränser. Vi passar också på att lyfta fram tillgången till sanitet – ett milleniemål på efterkälken – inför millenniemålstoppmötet i New York i september.

Idag, måndag, sker den officiella öppningen av Världsvattenveckan där Gunilla Carlsson kommer öppningstala. Bland övriga talare märks bl a Catarina de Albuquerque (UN Independent Expert on the Rights to Water and Sanitation), Ms. Sunita Narain (tidigare pristagare och chef för Centre for Science and Environment), Mr. Achim Steiner (chef för UNEP), Dr. Rita Colwell (årets pristagare). Vattenveckan firar i år 20-årsjubileum. Med anledning av detta kommer därför flertalet av tidigare års vinnare av vattenpriset också att delta tillsammans med årets vinnare, Dr. Rita Colwell. Världsvattenveckan är ett forum för forskare, entreprenörer, policyskapare, beslutsfattare och det civila samhället, och erbjuder möjligheter för kunskapsutbyte och nya samarbeten. Det unika med Världsvattenveckan, jämfört med andra vattenkonferenser, är att en stor andel av deltagarna kommer från utvecklingsländer. Förra året deltog 2 400 personer från 130 länder.

Nätverket för vattenfrågor har en intensiv vecka

Vattenveckan erbjuder ett digert program  . För Sidas deltagare innebär den en möjlighet till att följa policyutvecklingen och driva Sidas fokusfrågor inom sektorn. Dessutom passar vi på att träffa många av våra samarbetspartners, skapa nya kontakter och få kunskap och inspiration från olika länder.

Tillgång till rent vatten och sanitet är grundläggande för hälsa och ekonomisk utveckling. Investeringar i sektorn ger stora samhälleliga, miljömässiga och ekonomiska vinster, men det internationella samfundets stöd minskar - och milleniemålet för vatten och sanitet kommer inte att uppnås. I slutet av september samlas världens ledare i New York  för att accelerera arbetet att nå millenniemålen.  Just sanitetsfrågan släpar efter; det skulle ta hundra år att uppnå med nuvarande takt.  Vattenveckan är därför ett viktigt tillfälle för Sidas experter att föra samtal inför MDG Summit  . Sida kommer också vara drivande i samordningen med de afrikanska vattenministrarnas högnivåmöte för att uppnå målen för vatten och sanitet, och diskutera ett globalt partnerskap kring detta mål.

Klimatförändringarna märks genom att vi i perioder får för mycket eller för lite vatten, och med större variationer. Behovet av samarbete kring användning och kontroll av vattenresurser ökar. Dessutom delas 263 floder i världen mellan flera länder. Sida fokuserar därför också på samarbeten kring gränsöverskridande vattenresurser. Vi medarrangerar två seminarier i ämnet;  om samarbetet runt Viktoriasjön  respektive floderna Eufrat och Tigris. Vi kommer också hålla ett förberedande möte inför den utvärdering av Sidas 20-åriga erfarenheter kring gränsöverskridande vattensamarbete  som kommer att sätta igång vid årsskiftet. Vi följer dessutom upp den heta frågan om vatten som mänsklig rättighet – i en omröstning i FNs generalförsamling i frågan i juli i år lade Sverige ner sin röst, och diskussionerna fortsätter. Efterfrågan på utbyggnad av vattenkraften ökar, framför allt i Afrika. Hur man bygger och förvaltar dammarpå ett socialt, miljömässigt och ekonomiskt hållbart sätt är en annan fråga vi vill fokusera på.

Stockholm International Water Institute, SIWI,  har anordnat den årliga konferensen sedan 1991.  Sida finansierar delar av SIWI:s verksamhet som rör hållbar vattenresursförvaltning och utveckling samt bekostar deltagandet för många av deltagarna från utvecklingsländerna.  

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.