Hur är stämningen på toppmötet, finns det en tillförsikt kring att man ska kunna uppnå målen om fem år?
Stämningen är försiktigt optimistiskt. Deltagandet är stort och på hög nivå och mötet sker i anslutning till generalförsamlingens öppnande. Det råder en anda av att utmana varandra att fortsätta leverera för att uppnå millenniemålen samt att hålla varandra ansvariga. Fokus ligger på de mål där resultaten släpar efter och generalsekreteraren Ban Ki-moons initiativ kring kvinnors hälsa och millenniemål fem väntas bli antaget. Det innebär ett framsteg för de svenska prioriteringarna. I övrigt väntas mötet inte leda till några nya skrivningar eller utspel.
Vilka är de största utmaningarna?
Utmaningarna är många och några av de som diskuteras är givarländernas egna ekonomiska problem. De minskade ekonomiska ramarna leder till ökade krav på att arbeta med det som ger synliga resultat, vilket gör att det blir en risk att fokus blir på det enkla och mätbara till förmån för mer långsiktigt hållbara förbättringar. Millenniemålen är sinsemellan beroende av varandra vilket medför en utmaning - de mål som släpar efter får påverkan på helheten. Ytterligare en utmaning, men även en möjlighet, är sociala pakter och harmonisering. Parallella initiativ och aktörer skapar ineffektivitet men ökat samarbete innebär naturligtvis möjligheter.
Vilken roll har Sverige och Sida på mötet och i det fortsatta arbetet för nå upp till de utsatta målen?
Under förberedelsearbetet inför mötet har Sverige, inom ramen för EU, varit drivande i frågor kring till exempel kvinnors rättigheter, sexuella och reproduktiva rättigheter samt och demokrati och mänskliga rättigheter. Man kan se att vi har haft ett visst inflytande. Sverige och Sida bidrar till flera sidoaktiviteter, som pågår i samband med toppmötet. Bland annat handlar aktiviteterna om mål fem, om mödradödlighet och kvinnors hälsa, mål sju som handlar om hållbar utveckling, samt mål åtta där fokus bland annat ligger på att samverka med näringslivet för att bekämpa fattigdomen och arbeta för att uppnå de andra målen.
Sverige och biståndet genom Sida spelar en fortsatt stor roll som stor givare och föregångsland då vi är ett av de få länder som faktiskt ger en procent av vår BNP i bistånd. Sverige fick bland annat ta emot ett pris i söndags, ett så kallat MDG Award för att man upprätthållit den höga biståndsnivån trots den ekonomiska krisen. Sverige kommer sannolikt, inom ramen för regeringens prioriteringar, fortsätta driva frågor kring mål 3, fem och sju – även om allt vi gör har inverkan på millenniemålen.
På måndagskvällen delades Equator Initiative Prize ut på ett event som UNDP höll i med stöd från Sida. Arrangemanget syftar till att stötta och uppmuntra lokala engagemang för ekologisk mångfald och ekosystem, med fokus på millenniemål sju. Jag hade förmånen att få dela ut priserna för Latinamerika och Karibien.