Flextronics fabrik i Doumen Kina
Foto: cc Dcmaster

Flextronics fabrik i Doumen, Kina. Foto: cc Dcmaster

Nyhet

Sida satsar på ett center i Peking för företags sociala ansvar

Publicerad: den 30 mars 2010

Uppdaterad: den 30 mars 2010

För att fördjupa samarbetet med Kina kring företagens sociala ansvar och få igång samarbete mellan olika aktörer stödjer Sida ett center i Peking. Centret skall vara en plattform för utbildningar, workshops och samtal. Tony Clark, ambassadråd i Kina och AnnLis Åberg, teamchef på Sida ser båda att företagens sociala ansvar är en bra ingång för dialog om mänskliga rättigheter.

-  Genom frågor som rör företagens sociala samhällsansvaransvar får vi en möjlighet till en dialog med kineserna om känsliga frågor. Frågorna har också en tydlig fattigdomskoppling då det handlar om arbetstagarnas villkor, säger AnnLis Åberg på Sida.

AnnLis betonar Kinas roll som en stor investerare i andra länder, inte minst i Afrika. Ett center som aktivt arbetar med frågorna kan på sikt ha bäring på landets företagande där. 

Centret ska locka till sig representanter från kinesiska handelsministeriet, företag, fackföreningar eller enskilda organisationer och ambassaden planerar att även involvera media och journalister. En viktig fråga är hur man kan följa upp hur en eventuell policy för de så kallade CSR-frågorna (Corporate Social Responsibility) används.

Svenska Utrikesdepartementet och Sida samverkar kring centret, men Sida står för finansieringen med 7,2 miljoner fördelat på två år. Satsningen är ett resultat av ett avtal som skrevs 2007 mellan svenska regeringen och den kinesiska, som betonar ett gemensamt samförstånd kring CSR.

- Det här är framtiden på många sätt och en möjlighet att föra en bra dialog med kineserna. Vi har jobbat med CSR-frågor i Kina sedan 2004 och sett hur kineser uppskattar hur svenska företag lyckas samtidigt som frågorna om anställdas förhållande och miljöaspekter tas om hand. Genom deras eget intresse för CSR kan vi också komma in på frågor kopplat till mänskliga rättigheter, säger Tony Clark, ambassadråd i Peking och anställd av UD.

Sveriges utvecklingssamarbete med Kina ska under perioden 2009–2013 avslutas.  Under denna övergångsperiod kan Sida delfinansiera samverkan mellan svenska och kinesiska parter för att få igång insatser som kan leva vidare länge. Målet är långsiktiga relationer som också gynnar en positiv utveckling för landet – som metod kallat aktörssamverkan.

I dagarna befinner sig Kinas vice president Xi Jinping i Sverige tillsammans med en kinesisk handelsdelegation. Besöket ska även inkludera CSR-frågor i och med att de fått en naturlig koppling till handelsutbytet.

Såväl Tony Clark som AnnLis Åberg betonar att det är en vits att koppla centret till ambassaden. Myndigheter och privata sektorn samt enskilda organisationer samlas på ett ställe och olika frågor hamnar under ett paraply.

- Det är en modell som vi har tidigare goda erfarenheter av, bland annat genom CENTEC, miljöcentret i Peking, säger AnnLis Åberg. I och med insatsen kommer Sida också med i ett stort sammanhang och ett ”team Sweden” blir verklighet.  

Inom något års sikt hoppas såväl Tony Clark och AnnLis Åberg att centret kan ha fått ringar på vattnet. De utökade kontakterna mellan Sverige och Kina hoppas de genererar en mängd nya samarbeten som utbyte mellan fackföreningar eller myndigheter men även affärer mellan länderna.

Sidansvarig:

Sidas kommunikationsavdelning
 
Tipsa en vän
Översvämningskatastrofen i Pakistan
Husruiner efter översvämningarna i Pakistan. Tali Village, Baluchistan
Foto: UNHCR/N. James

Det här gör Sverige

Översvämningarna i Pakistan har drabbat närmare 20 miljoner människor - det är fler än tsunamikatastrofen 2004 och jordbävningen på Haiti i år. Det samlade svenska humanitära stödet till Pakistan omfattar idag över 230 miljoner kronor.

Karta
Foto: Sida

Sida arbetar på uppdrag av riksdag och regering

Sida har uppdraget att minska fattigdomen i världen. Huvuddelen av biståndsbudgeten går till samarbete med olika länder. I Östeuropa arbetar vi med reformarbete som bekostas av ett särskilt anslag inom biståndsbudgeten. Samverkan mellan Östersjöns grannländer drivs av Östersjöteamet i Visby. Det bekostas utanför biståndsbudgeten.

Webbspel
Foto: Sida
Webbspel och frågesport

Vad kan du om globala frågor?

Zenit City är två interaktiva berättelser om jämställdhet, aids, mänskliga rättigheter, demokrati och utbildning. Berättelsen bygger på erfarenheter från utvecklingssamarbetet. Som spelare går du in i en roll och gör olika val. Passa också på att testa dina kunskaper om världen i vår frågesport!

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling.

En pojke badar i Mekongfloden. Sida stöder hållbar utveckling i området.
Foto: Chien-min Chung/The New York Times/Scanpix

Viktiga områden för minskad fattigdom

Demokrati och mänskliga rättigheter, miljö och klimat samt jämställdhet och kvinnors roll i utvecklingen. Det är de områden Sverige prioriterar inom biståndet.