Det var under våren som regeringen, som en del av ämnesfokuseringen, gav Sida i uppdrag att fördela 340 miljoner kronor extra för insatser inom områdena demokratisering och yttrandefrihet. Redan organiserade grupper som fackföreningar och Mänskliga rättighetsorganisationer kan få mer stöd liksom medier och journalister som verkar för press- och yttrandefrihet.
– Ett syfte med den nya satsningen var också att hitta nya aktörer som jobbar för en demokratisk utveckling och nu har vi många förslag som visar på denna vidd. Det är spännande att ta del av ansökningarna, säger Malin Oud på Sida som anställdes i november för att samordna demokratistödet.
Drygt tvåtusen ansökningar har kommit in till Sida som svar på en annons som gick ut i november i DN, SvD och här på Sidas hemsida. Det är såväl svenska som utländska organisationer som vill bidra till satsningen. Hur ska egentligen urvalet gå till?
– Vi utgår givetvis från regeringens strategi som bland annat pekar på att vi ska satsa på så kallade förändringsaktörer i auktoritära stater, insatser som kan stärka yttrandefrihet och organisationer som verkar för demokratisering under svåra förhållanden, säger Malin Oud.
Hon betonar att det i fördelningen av medlen ska finnas en balans regionalt samt inom ämnesområdena. Men det får inte ta för lång tid att bedöma, en hel del risktagande får Sida räkna med då det kommer att handla om flera nya till viss del okända aktörer för myndigheten.
– Vi har exempelvis beslutat om ett antal insatser till regionala grupper som hjälper MR-försvarare, och stöd till demokratiska oppositionsgrupper och exilmedieorganisationer i ett par auktoritära stater. Vi har även inlett ett strategiskt partnerskap med globala organisationer som World Association of Newspapers och International Media Support, berättar Malin Oud.
Eftersom organisationerna många gånger arbetar under hot och påtryckningar går det inte att berätta så mycket om insatserna. Likadant är det med “skyndsamma insatser”, som i första hand ska hanteras av utlandskontoren. Detta är något nytt och formulerat av regeringen som en del av demokratisatsningen. Sida, via kontoren, kan ge stöd till dissidenter eller individer som fort måste ta sig ur sitt hemland. Två sådana insatser har identifierats hittills.
– Här ska vi föra en dialog med UD och ambassaderna om hur stödet kan användas effektivt samtidigt som det inte utsätter människor i en svårare situation än de redan är i, säger Malin Oud.
Malin Oud är noga med att betona att satsningen ska fungera som ett komplement till de långsiktiga samarbetena med aktörer i olika länder inom området.
|
Sveriges regering har fattat beslut om ett särskilt initiativ för demokratisering och yttrandefrihet. Denna satsning sträcker sig över åren 2009–2011 och syftar till att stärka förändringsaktörer, grupper och organisationer ur det civila samhället som arbetar för demokratisering och yttrandefrihet. Sida bjöd in organisationer att inkomma med konceptunderlag för projekt som kan kvalificera sig för stöd från denna anslagspost. |
|
|
|
|
|
|
|
|