En klar majoritet av svenskarna tror exempelvis att tillgång till rent vatten, sjukvård och utbildning är betydligt lägre än den i verkligheten är.
- Utvecklingen i världen har gjort stora framsteg de senaste årtiondena, förklarar Joachim Beijmo, Kommunikationschef på Sida. Barnadödligheten har tex gått ner kraftigt och allt fler flickor och pojkar lär sig läsa och skriva.
Samma undersökning visar att svenskarnas höga biståndsvilja ligger fast med sex av tio svenskar som vill att biståndet ska öka eller ligga kvar på nuvarande nivå. Ungefär samma andel tycker att det är viktigt att Sverige bidrar till utvecklingen i de fattiga länderna och ännu fler, cirka åtta av tio, anser att biståndet spelar en viktig roll för ett fattigt lands utveckling.
En klar majoritet av svenskarna är beredda att själva göra något för att minska fattigdomen i världen – i första hand skänka kläder eller pengar.
Sida genomför varje år mätningar av svenskarnas bild av fattiga länder, uppfattningar om det svenska biståndet och Sida som organisation. De flesta siffrorna i årets mätning är relativt stabila jämfört med de senaste åren. Generellt är storstadsbor med högre utbildning mer positiva till internationellt utvecklingssamarbete. Kvinnor är generellt mer positiva än män.
- Undersökningarna visar på ett starkt engagemang och ökande intresse för globala frågor framförallt bland unga människor, säger Joachim Beijmo. Tilltron till att det går att bekämpa fattigdomen är också betydligt starkare hos de yngre.
Sida undersöker också svenskarnas förtroende för den egna organisationen. Resultaten visar att cirka en tredjedel av svenskarna direkt associerar till Sida när de hör talas om bistånd till fattiga länder. Förtroendet för Sidas kontroll och uppföljning av biståndet är generellt högt med tre av sju som instämmer helt eller delvis. Även förtroendet för att Sida tar beslut om hur biståndet ska användas grundas på expertis och analys ligger på samma nivå.
Sida gör sedan 1960-talet regelbundna opinionsmätningar om svenskarnas attityder till bistånd och utveckling. Under senhösten har tre undersökningar genomförts av Sifo, SCB och Ungdomsbarometern på uppdrag av Sida.