Människor korsar ett övergångsställe
Foto: Jupiter

Foto: Jupiter

Nyhet

Nytt näringslivsprogram lanseras på Globe Forum

Publicerad: den 28 april 2010

Uppdaterad: den 28 april 2010

Sida lanserar det nya näringslivsprogrammet Business for Development – B4D – på Globe Forum. Forumet, som lockar svenska och utländska beslutsfattare, innovatörer och företagare, har som tema innovativa lösningar för en hållbar utveckling i världen. På Globe Forum passar Sida också på att berätta om en ny satsning som ska stimulera företagare att ta fram eller sprida innovativa lösningar.

- Vi vill stimulera företag att utveckla varor och tjänster som förbättrar livet för människor som lever i fattigdom, säger Maria Stridsman, projektledare på Sida för Innovations Against Poverty, IAP, det nya verktyget i Business For Development. Det här är ett sätt att mobilisera näringslivet för vårt arbete mot fattigdomen.

Innovations Against Poverty har utformats i dialog med näringslivsrepresentanter som också sett behov av stöd för att få innovatörer att våga satsa på marknader i utvecklingsländer. Vitsen är att man som företagare ska kunna söka stöd för att göra en förstudie till en innovativ produkt eller tjänst, söka stöd för att sprida en produkt eller hitta samarbetsparter i något aktuellt land.

Det kan handla om att ta vara på solenergin för att laga mat, få tillgång till el eller rent vatten eller förenklade transporter. Det kan också handla om produkter inom hälsoområdet. När väl en produkt är framtagen kan Sida också stötta företags tillväxt genom Sidas lån- och garantisystem, vilket innebär att risken delas med kunniga investerare, för att få ut produkten på en riskabel marknad.

Tankarna med själva IAP-verktyget återspeglar idén med det nya näringslivsprogrammet. Johan Åkerblom, rådgivare på Sidas avdelning för Aktörssamverkan, som arbetat i ett år med hela paketet ser att det här är ett sätt att samverka med näringslivet mycket mer direkt.

- För att nå millenniemålen måste vi mobilsera den privata sektorns drivkrafter och resurser – kapital, kompetens, innovationskraft, resultatorientering. Hittills har biståndet inte tillräckligt utnyttjat den potentialen, säger han.

Det nya näringslivsprogrammet B4D poängterar Sidas roll som aktiv partner i konsten att lyssna, ge råd och samverka mer effektivt. Johan Åkerblom berättar också att Sida har en roll att länka ihop flera olika program och aktörer med varandra. En teknisk innovativ lösning kan exempelvis kopplas ihop med B4D-insatsen “Sida Public Private Partnership” vars mål är att dra nytta av företagens satsningar för att skapa bättre förutsättningar för människor som lever i fattigdom. Det kan exempelvis handla om att stödja bönder att ta del av nya marknader som uppstår tack vare en privat investering.

Sida har arbetat länge med att bidra till ett bra näringslivsklimat genom privatsektorutveckling. Det nya B4D-programmet tar ett helhetsgrepp om Sidas samverkan med näringslivet som aktör och tydliggör Sidas roll. Programmet ger förslag på ett antal metoder. Vissa är helt nya, som Innovations Against Poverty, och nu återstår att utveckla ytterligare metoder.

- Vi har blivit allt fler som jobbar med att engagera näringslivet, eftersom regeringen har gett oss det uppdraget, säger Johan Åkerblom. Inom Sida finns ett stort intresse för vara med och utveckla vårt samarbete med små och stora företag. Ta gärna kontakt med oss, så kommer vi och lyssnar och berättar!

Globe Forum  har Sida en 60 minuters session då Maria Stridsman presenterar IAP och Johan Åkerblom berättar om B4D. Dag två lanserar Anders Nordström det nya näringslivsprogrammet i sin helhet för hela forumets publik.

 

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.