Nyhet

Sida undersöker om bistånd använts till bibelöversättning

Publicerad: den 21 september 2009

Uppdaterad: den 21 september 2009

I Sveriges Radio program Verkligheten i P3 förekommer uppgifter om att organisationer som lyder under Svenska Missionsrådet ska ha använt biståndsmedel till att bland annat översätta biblar. Dessa uppgifter är nya för Sida och myndigheten undersöker nu om anklagelserna stämmer. Sida utreder alltid alla tips om misstankar om oegentligheter i biståndet.

– Biståndsmedel får inte användas till så kallad evangelisation och det skulle givetvis vara oacceptabelt om så är fallet. Sida undersöker nu närmare på vad som ligger bakom detta, vilket välkomnas även av SMR då det ligger i bådas våra intressen att få klarhet, säger Lena Ingelstam, chef för Sidas team för samverkan med civila samhället.

Sidas uppgift är att kontrollera och granska de organisationer som får bidrag från myndigheten. I fokus står att bedöma i vilken utsträckning en organisation bidrar till att uppfylla biståndets mål: att ge fattiga människor en möjlighet att ta sig ur fattigdom. Sida gör bland annat regelbundna stickprov, uppföljningsbesök samt följer upp rapporter, revisioner och utvärderingar med mera. Även innan ett samarbete inleds görs grundliga undersökningar av organisationens kapacitet att hantera medlen. Sida kan inte besöka alla projekt.

I det aktuella samarbetet är det SMR som ansvarar för att medlemsorganisationerna använder medlen korrekt. Samarbetet mellan Sida och SMR regleras av strikta anvisningar, regler och juridiskt bindande avtal, där det tydligt framgår vad pengar får användas till. Sida har tidigare haft dialog med SMR när det gäller gränsdragning mellan evangelisation och bistånd. Det var en av anledningarna att bidraget drogs ner senast. 

– Det är viktigt att komma ihåg är att absoluta huvuddelen av biståndsverksamheten genom enskilda organisationer är mycket bra, når fattiga människor och bidrar till en positiv utveckling, säger Lena Ingelstam.

Svenska regeringen beslutar om hur svenskt bistånd ska fokusera och hur stor andel som ska drivas genom enskilda organisationer. I dagsläget finns 15 så kallade ramorganisationer, där SMR är en, som med sina olika karaktärer bidrar till mångfald och lokalt engagemang i svenskt bistånd.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.