De flesta kvinnor som drabbas av livmoderhalscancer i Uganda uppsöker sjukvården i ett sent skede av sjukdomen, vilket avsevärt försämrar deras utsikter att överleva. Dessutom behandlas många av dem felaktigt, visar en färsk doktors-avhandling som är resultatet av ett Sidafinansierat forsknings-samarbete mellan Makerere University och Karolinska institutet i Solna.
Det finns flera anledningar till att de ugandiska kvinnorna avstår från att låta undersöka sig, konstaterar avhandlingen, och nämner som exempel okunskap, brist på pengar, övertro på alternativa behandlingar, bristande jämställdhet i hemmet samt dåligt bemötande inom hälso- och sjukvården.
En enkel metod som fick fler kvinnor med konstaterade cellförändringar att komma på återbesök var att engagera deras makar. Det kunde räcka med att berätta om utfallet av undersökningen i ett brev och förklara hur viktigt det var att hustrun fick genomgå en noggrann läkarundersökning.
Doktorsavhandlingen “Early cervical lesions detected by visual inspection: Viral factors, management and follow up” har även bidragit till att kartlägga förekomsten av både humant papillomvirus och hiv bland kvinnor i Uganda.
Livmoderhalscancer är den näst vanligaste cancerformen hos kvinnor i världen. Det humana papillomviruset ligger bakom ungefär 80 procent av alla fall av livmoderhalscancer i världens låginkomstländer.