Nyhet

Möte i Stockholm om att minimera risker vid klimatkatastrofer

Publicerad: den 26 oktober 2009

Uppdaterad: den 26 oktober 2009

Internationella beslutsfattare och experter samlas i Stockholm måndag och tisdag den 26 och 27 oktober för att diskutera hur riskerna vid klimatrelaterade katastrofer kan minimeras. Om världen ska nå millenniemålen och minska fattigdomen är det absolut nödvändigt att minska människors utsatthet för klimatrisker. Sverige har drivit på för att få det internationella samfundet att integrera klimatanpassning i allt katastrofarbete.

Under ett heldagsforum kommer såväl givare som samarbetsländer att diskutera vilka krav som måste ställas vid klimatmötet i Köpenhamn i december för att säkerställa ekonomiska och politiska åtaganden.

 - Fattiga människor har alltid varit tvungna att hantera en lång rad risker som hänger ihop med fattigdom, social marginalisering och en allt sämre miljö. Klimatförändringarna kommer att göra de mest utsatta ännu mer sårbara, säger Per Byman, chef för Sidas team för humanitärt bistånd.

Stockholm Policy Forum on Climate Smart Disaster Risk Reduction är ett samarrangemang mellan Sida, Världsbankens Global Facility for Disaster Reduction and Recovery (GFDRR) och FN:s International Strategy for Disaster Reduction (UNISDR).

- Vi konstaterar att det inträffar fler klimatrelaterade katastrofer varje år. De slår allt hårdare mot människor och det går åt allt mer pengar för att rädda liv när de händer. Att investera mer i förebyggande arbete är att använda de medel vi har effektivt, säger Per Byman.

För mer bakgrund gå in på www.gfdrr.org.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.