Syftet med ATHA är att öka, i första hand, enskilda organisationer, men också andra relevanta aktörers kunskaper på det humanitära området. Programmet syftar även till att skapa en större medvetenhet kring förhållandena mellan utvecklingssamarbete och humanitär verksamhet. Det långsiktiga målet med ATHA är att genom kapacitetsutveckling i humanitärt arbete bland enskilda organisationer höja kvalitén på organisationers agerande i humanitära kriser.
HPCR:s ledande position och expertis, särkskilt inom tillämpad forskning i humanitära frågor, är en bidragande faktor för att säkerställa programmets kvalité och utbud. Programmet samarbetar även med andra organisationer som text UNHCR, IDMC, OCHA med flera. Utbildning ges generellt inom humanitärt arbete, säkerhet, internationell humanitärrätt, skyddsfrågor, humanitär koordinering mm i försök att stöjda organisationer och andra aktörer på både operationell men även policy nivå.
ATHA går nu in i en ny fas där portalen är kärnan i kommunikation och informationsutbyte tillsammans med målgrupperna och kommande programdeltagare. Portalen syftar till att vara plattform för kommunikation inför och under kurserna. Nytt för programmet är även införandet av kurscertifikat, där deltagaren behöver genomgå tre steg för att erhålla ett Advanced Training Program Certificate. Mer information om krav och utbildningsmöjligheter finns att läsa på programmets portalen.
Programmets kurser är även öppet för Sidas egna personal.
Kontaktperson: Maja Edfast, projektledare