En majoritet av palestinska kvinnor, ungefär 66 procent, uppger att det förekommer diskriminering mellan män och kvinnor i Palestina. Ännu fler, eller cirka 76 procent, efterfrågar en skärpt lagstiftning för att komma tillrätta med problemet.
Det konstaterar Palmecentret, som låtit genomföra opinionsundersökningen bland palestinska kvinnor på Västbanken och i Gaza.
– Palestina diskuteras ofta och länge av världens beslutsfattare, som ofta är män, säger Palmecentrets generalsekreterare Jens Orback. Sällan får vi höra vad Palestinas kvinnor tycker om politik och samhälle.
Av studien framgår också att missnöjet med dagens politiska situation är utbrett. Till exempel uppger 56 procent av de tillfrågade att inget av de etablerade politiska partierna eller organisationerna i Palestina representerar deras egen uppfattning. Mycket riktigt var valdeltagandet så lågt som 62 procent bland de tillfrågade kvinnorna, visar undersökningen.
Jens Orback:
- Palestinas kvinnor är starka och avgörande för framtiden. Vi stödjer föreningar i Palestina som organiserar kvinnor, till exempel kvinnokooperativ som möjliggör för kvinnor att utbilda sig och ha en egen eknomisk försörjning. Det rubbar ojämställda strukturer och öppnar upp för en palestinsk demokrati byggd underifrån.
|
Behovet av bistånd ökar på Västbanken och i Gaza |
|
De senaste åren har Västbanken och Gaza blivit allt mer beroende av bistånd. Sveriges utvecklingssamarbete på Västbanken och Gaza bygger på den palestinska myndighetens reform- och utvecklingsplan från 2007, vars mål är att Palestina ska bli en stabil demokratisk stat med religionsfrihet, respekt för mänskliga rättigheter och jämställdhet mellan kvinnor och män. Ett stort samarbetsområde rör mänskliga rättigheter. Dessutom arbetar Sida för att stärka det palestinska näringslivet, bland annat i form av stöd till en sammanslutning av olika handelskammare.
Läs mer om Sveriges engagemang på Västbanken och i Gaza. |
|
|
Så här svarade de palestinska kvinnorna
- Av de tillfrågade kvinnorna uppger 56 procent att inget av de etablerade palestinska politiska partierna eller organisationerna representerar deras åsikter eller politiska värderingar.
- 11 procent av samtliga tillfrågade kvinnor uppger att de röstar i enlighet med sin makes/familjs önskemål.
- Endast 63 procent av de tillfrågade röstade i det senaste valet. 27 procent uppger att de inte tänker rösta i nästa val.
- 39 procent av de tillfrågade anser att den palestinska lagstiftande församlingen (PLC) har presterat väl eller mycket väl. Motsvarande siffra för de juridiska myndigheterna och domstolarna är 45 procent.
- 66 procent av kvinnorna anser att könsdiskriminering förekommer i Palestina. 76 procent anser att lagarna som rör jämställdhet borde skärpas.
Läs mer om undersökningen på Palmecentrets webplats.