Nyhet

Hotfullt val i Afghanistan

Publicerad: den 20 augusti 2009

Uppdaterad: den 11 december 2009

Torsdag den 20 augusti gick medborgarna i Afghanistan till val. Ett val som inte intresserade talibanerna och som lett till en upptrappning av våldet i hela landet.

Vi har samlat ihop information och länkar till Sidas och andra organisationers verksamhet i Afghanistan.

Svenska Afghanistankommittén

SAK arbetar för att minska fattigdomen och främja respekten för mänskliga rättigheter i Afghanistan genom humanitära insatser och utvecklingssamarbete direkt med lokalbefolkningen och civilsamhället men även med den afghanska regeringen.

Läs mer om Afghanistan och hitta länkar till vad som skrivs om Afghanistan i media

Björn-Åke Törnblom, SAK, bloggar från Afghanistan och valdagen

Sidas verksamhet i Afghanistan

Under kommande år ska Sveriges samarbete med Afghanistan utökas. Sida kommer både att ha mer personal på plats och större resurser.

Sidas arbete i Afghanistan

Utvecklingen i Afghanistan

Fler barn i skola i Afghanistan - ett Sidaprojekt

Internationella röster om situationen i Afghanistan

Följ länkarna för att läsa artiklarna på respektive tidnings webbplats. Där finns även bildspel, audio och filmklipp med intervjuer från Afghanistan.

The Economist

Sammanfattning i The Economist

International Herald Tribune

Rapport från valdagen i International Herald Tribune

Jämnare val än väntat i International Herald Tribune

Efter valet i International Herald Tribune

Inför valet täcktes Kabul av valaffischer. På International Herald Tribune reflekterade man över hur många olika klädstilar som förekom. I ett etniskt splittrat Afghanistan är kandidaternas klädval av yttersta vikt. Skräddarsydd kampanj

Svårigheter med bistånd till kvinnor i Afghanistan 

Afghanistan har en av världens högsta dödlighet för mödrar och barn - Pashtoon Azfar försöker att ändra det

Sida i medierna om Afghanistan

Artiklar, pressmeddelanden eller debattartiklar där Sida uttalar sig eller omnämns i frågor om Afghanistan.

Spänt läge inför valet

Svenska Dagbladet, 2009-08-19

Inför det afghanska presidentvalet som avgörs i morgon har våldet ökat. Talibanerna är emot valet och med sin ökade närvaro kan de störa ordningen i hela landet.

Kim Sundström arbetar som handläggare på Sida i Afghanistan och han har känt att spänningen stigit i takt med att valdagen kommer närmare.
- När det skedde en omfattande explosion i lördags åkte vi inte till kontoret alls utan stannade hemma. Nu hörde jag smällarna från presidentpalatset trots att vi bor långt därifrån. Säkerhetsläget har försämrats avsevärt under de senaste veckorna och vi har fått ökade restriktioner. Vi har begränsad rörlighet med färre ställen att gå och handla på eller äta ute, säger Kim Sundström.

Läs hela artikeln i Svenska Dagbladet

Striderna i Afghanistan försvårar biståndsarbetet

Dagens Nyheter, 2009-08-15

De upptrappade striderna i Afghanistan skapar nya problem för biståndsorganisationerna i områdena.

- I områden där strider pågår är det svårt för hjälparbetare att utföra sitt arbete, säger Anders Fänge, platschef på Svenska Afghanistankommittén, vars verksamheten finansieras av Sida.

Enligt Fänge finns det inga direkta bevis för att biståndsorganisationer skulle vara uttalade mål för attacker. Men organisationerna får problem med transporter och har svårt att följa upp verksamheten.  

Läs hela artikeln i Dagens Nyheter

Svenskt stöd viktigt för Afghanistan

Göteborgs-Posten, 2009-07-15

Sverige har genom Sida uppnått stora humanitära framsteg i Afghanistan. Det menar Sir John Holmes, undergeneralsekreterare och FN:s chef för humanitära frågor. Sida har bidragit till uppbyggnaden av skolor och att barn fått utbildning de annars inte skulle ha fått. De har också bidragit till undanröjning av minor och olika inkomstbringande projekt. Men trots de positiva effekter biståndet gett upphov till finns det fortfarande mycket kvar att göra, konkluderar John Holmes, som bland annat syftar på flyktinghjälp och regeringens kapacitet att hantera naturkatastrofer.

Läs hela artikeln i Göteborgs-Posten

Rättlös – igen

Aftonbladet, 2009-07-06

Urban Hamid skriver om lagen som gör Afghanistans kvinnor livegna. Hamid uppger att Sida ger stöd på 60 miljoner kronor till landet, bland annat för att motverka kvinnovåldet. Stödet ska användas till härbärgen och rättshjälp men också till att utbilda unga kvinnliga ledare och förse en del ministerier med teknisk rådgivning.

Läs Aftonbladets artikel här

Kraftig ökning av Sveriges stöd för kvinnors rättigheter i Afghanistan

Pressmeddelanden från Sida

Sida har beslutat att stödja en stor satsning på kvinnor och jämställdhet i Afghanistan. Detta är ett område som kommer att vara centralt i Sidas arbete i landet under de kommande åren. Det svenska stödet går till FN-organet Unifem och omfattar 60 miljoner kronor.

Läs hela pressmeddelandet från Sida

Sverige ökar stödet till Afghanistans kvinnor

Landskrona-Posten, 2009-06-03

Sida fattar idag beslut om 20 miljoner kronor extra i biståndspengar till Afghanistan, uppger den nya biståndschefen för Sidas insatser i Afghanistan, Sara Gustafsson.
- Vi kommer imorgon att fatta beslut om stöd genom Unicef till kvinnors rättigheter på flera olika plan, både när det gäller implementeringen av en nationell handlingsplan för kvinnor i Afghanistan och om stöd till att ge kvinnor ekonomiska rättigheter, säger Sara Gustafsson.

Läs hela artikeln i Landskrona Posten

Sidansvarig:

Landfakta Afghanistan

Information om Afghanistan på Sidas webbplats.
 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.