Tidigare har svensk polis samarbetat med polismyndigheter i enskilda länder, som exempelvis Nicaragua och Sydafrika. Men i och med det nya avtalet med UN-Habitat deltar Rikspolisstyrelsen, RPS, för första gången i ett globalt initiativ. Det är också första gången som FN-organet för bostadsfrågor engarerar polisiär expertis i sitt arbete för säkrare städer.
Den svenska polisens uppgift är i första hand att bidra med beprövade arbetsmetoder och sakkunskap om hur polisiärt arbete bäst kan främja demokrati, trygghet och säkerhet i stadsmiljöer.
Fokus ligger på våld mot kvinnor och attityder och värderingar bland ungdomar. Men Rikspolisstyrelsen förväntas även dela med sig av erfarenheter av samverkan med lokala myndigheter, kommunledningar och medborgare.
Det övergripande målet är att minska våldet och kriminaliteten, och på så sätt öka tryggheten och säkerheten, i slummen i Latinamerikas, Afrikas och Asiens många storstäder, berättar Thomas Melin, expert på urbana frågor på Sida.
- Det har alltid funnits ett eftersatt behov av sjukvård, sanitet, rent vatten och skolor i slummen, säger han. Men på senare år har vi också börjat inse att en stad inte bara är infrastruktur, armeringsjärn och betong. Mjuka värden som trygghet är också viktiga.
Det är naturligtvis en mänsklig rättighet att kunna vistas på gator och torg utan att riskera att bli våldtagen eller överfallen, menar Thomas Melin. Men trygghet och säkerhet är också en förutsättning för att fattigdom ska kunna bekämpas.
- Vem vågar starta företag i en stad där du kan räkna med att bli rånad en eller flera gånger i månaden? Ingen. På så sätt blir rädslan och otryggheten hämmande för ekonomiska utvecklingen.
The United Nations Settlement Programme, UN-Habitat, ska främja socialt och miljömässigt hållbara städer i syftet att erbjuda alla människor ett eget hem.