Sri Lanka

Vårt arbete i Sri Lanka

Publicerad: den 17 juni 2009

Uppdaterad: den 3 april 2013

Sverige har under femtio år gett bistånd till Sri Lanka. Att bidra till en fredlig lösning på konflikten har under senare år varit det övergripande målet. I dag har regeringen besegrat den tamilska gerillan och Sveriges utvecklingssamarbete håller på att fasas ut. De program och projekt vi gett stöd ska därför stärkas så att de kan fortsätta även i framtiden.

Sri Lanka saknar en brett förankrad plan för fattigdomsbekämpning. Den utvecklingsplan som finns, Mahinda Chintana har tagits fram utan samråd med det civila samhället och ligger därför inte till grund för det svenska utvecklingssamarbetet.

Sveriges stöd till Sri Lanka har bl. a. gått till civila organisationer. Vi har arbetat för att stärka skyddet för mänskliga rättigheter och stödja fredsprocessen.

Under årens lopp har vi bland annat gett stöd till landsbygdsutveckling, vattenkraftsutbyggnad, utbildning, forskningsinstitut, handelskammare, polissamarbete och FN-organ. Efter tsunamin, som drabbade Sri Lanka hårt, bidrog Sverige även med 156 miljoner kronor extra för att minska lidandet och återuppbygga hus och infrastruktur.

Den sista december 2010 avslutades utvecklingssamarbetet med Sri Lanka . För Sida har det varit viktigt att utfasningen  skett på ett ansvarsfullt sätt.

 Fria media kan trycka på för rättssäkerheten

I Sri Lanka finns stora brister i respekten för mänskliga rättigheter. Rättssystemet fungerar ofta dåligt och hot mot journalister är vanligt. Den väpnade konflikten har lett till att situationen förvärrats.

Då rättssäkerheten brister är det viktigt att ge stöd till civila organisationer som kan påverka utvecklingen i landet. Sverige har tillsammans med Norge och Danmark bland annat varit med och byggt upp ett oberoende pressinstitut (Länk: Projektexempel 1).

Ekonomisk utveckling över hela landet

Inkomstskillnaderna mellan olika regioner i Sri Lanka är stora. Både Sverige och den lankesiska regeringen strävar efter att jämna ut skillnaderna.

Sverige har gett stöd till ett flertal insatser. Bland annat till projekt som förbättrat infrastrukturen och utvecklat den privata sektorn i de konfliktdrabbade östra och norra delarna av landet. 

Det har även funnits ett samarbete mellan svenska riksbanken och Sri Lankas centralbank där vi funnits med som finansiär.

Sedan utvecklingssamarbetet fasats ut kommer Sverige att fortsätta ge humanitärt stöd till Sri Lanka.

Via bland annat Världsbanken, EU-kommissionen och FN kommer stödet till Sri Lanka indirekt att fortsätta.

Sidansvarig:

Det bilaterala samarbetet är avslutat

Sverige har under femtio år gett bistånd till Sri Lanka. Att bidra till en fredlig lösning på konflikten har under senare år varit det övergripande målet. I dag har regeringen besegrat den tamilska gerillan och Sveriges utvecklingssamarbete har fasats ut.

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.