Garid Dagva, pensionaär med fortfarande utbildare.
Foto: Ylva Sahlstrand/Sida

Foto: Ylva Sahlstrand/Sida

Vad har ledarskapsprogrammet betytt för dig?

Garid Dagva

Publicerad: den 2 december 2010

Uppdaterad: den 3 december 2010

Garid Dagva – har de senaste 24 åren jobbat inom den mongoliska staten och är fysiklärare i grunden. Tidigare var han ansvarig för personalfrågor på "Civil Service Council" - det statliga departmentet som arbetar med den offentliga sektorn i landet. Numera är han pensionär. Som utbildare har han gjort många resor till andra delar av landet för att träna ledare inom lokala myndigheter.

- Jag har tränat chefer på lokala myndigheter, höga chefer på sjukhus och inom skola. Inledningsvis har vi diskuterat deras behov och vad de önskar få veta av sina medarbetare eller medborgare. Många gånger har det visat sig att de inte kommit överens eller ens kunnat ta del av andras tankar eller situation. Problemet har varit ledarnas attityder eller beteende. 

- Så har många sakta förändrat sitt sätt att kommunicera med och möta medarbetare eller medborgare.De har skapat team som jobbar ihop och de har hittat ett jämbördigt förhållningssätt. Många har också blivit bättre på att hantera konflikter.

-  Jag minns till exempel en kvinnlig ledare som var chef över en statlig avdelning där det ofta förekom konflikter. Hon var själv ofta i konflikt och hennes medarbetare tyckte hon betedde sig illa. När kvinnan gick en kurs i konflikthantering började hon sakta ändra sitt förhållningssätt. Hon började att hantera sin ilska och lyssna bättre samt be om ursäkt. Det gjorde att även andra förändrade sig och arbetsmiljön blev allmänt mycket bättre.  

- Tidigare, som lärare, trodde jag att jag var den som skulle prata och ingen annan. Men nu inser jag att lyssnandet betyder mycket och att man kan lära sig så mycket av andra – vi behöver allas kunskap! Att dela erfarenheter är också något vi gör inom vårt nätverk, utan det skulle vi inte utvecklas lika bra. Utan att lyssna sker ingen positiv förändring.

-  Jag hoppas nu att Civil Service Council tar till vara vårt nätverk och vår förmåga till att lära vidare. Jag är orolig för att vi inte kan få mer finansiering, men vi måste se positivt till möjligheterna att arbeta vidare.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.