Laos är en socialistisk enpartistat, där regimen fortfarande har en hård politisk kontroll över samhället och inga andra politiska partier tillåts.
På senare år har marknadsekonomiska reformer lett till ökad tillväxt med en växande industri och tjänstesektor. Sedan mitten av 80-talet har landet öppnats för en del utländska investeringar, och Laos är sedan 1997 medlem i den sydostasiatiska samarbetsorganisationen ASEAN. Men även om textil, turism, mineraler och elektricitet vuxit fram som allt viktigare näringsgrenar lever de flesta människor fortfarande av jordbruk och fattigdomen är utbredd. 2008 levde två tredjedelar av landets invånare på mindre än två dollar per dag (World Bank data). Landet är fortfarande beroende av bistånd och det råder brist på insyn i den offentliga verksamheten. Regeringen strävar efter att nå Millenniemålen om halverad fattigdom till 2015.
Framsteg för mänskliga rättigheter
I Laos finns många och stora brister i mänskliga rättigheter kvar. Oliktänkande och minoriteter förföljs, censur tillämpas rättssäkerheten är dålig och någon politisk opposition tillåts inte, även om inflödet av information via internet och utländsk radio och tv har minskat befolkningens isolering.
Samtidigt har det gjorts framsteg på andra områden. Förutsättningarna för människor att utöva sina ekonomiska och sociala rättigheter har blivit bättre. Laos samarbetar också med FN:s Barnfond, UNICEF för att bättre tillgodose barns och kvinnors rättigheter.
Nästan 90 procent av alla barn i Laos börjar i skolan (2008). Men många slutar innan de gått ut grundskolan och den högre utbildningen är dåligt utbyggd. Skillnaderna är stora mellan stad och landsbygd, olika etniska grupper, pojkar och flickor, samt mellan fattiga och rika.
Sverige fasade ut sitt bistånd till Laos år 2011. Sidas stöd har de senaste åren fokuserat på naturresurser, miljö och forskningssamarbete, med målet att lindra fattigdom och bidra till en hållbar användning av naturresurser. Stödet har bland annat bidragit till att utveckla landets forskningskapacitet, vilket involverat lokalbefolkningen på högländerna i att utveckla hållbara och effektiva försörjningsmönster. Dessutom har miljömyndigheten WREA skapats.
Sidas fokusområden i Laos
- Naturresurser och miljön
- Mänskliga rättigheter och demokrati
- Infrastruktur
- Utbildning
- Forskning