Laos

Utvecklingen i Laos

Publicerad: den 24 juni 2009

Uppdaterad: den 27 mars 2013

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien. Statsförvaltningen är svag och det kommunistiska partiet har monopol på den politiska makten. På senare år har det gjorts avsevärda framsteg vad gäller landets ekonomi och i någon mån beträffande mänskliga rättigheter.

Laos är en socialistisk enpartistat, där regimen fortfarande har en hård politisk kontroll över samhället och inga andra politiska partier tillåts.

På senare år har marknadsekonomiska reformer lett till ökad tillväxt med en växande industri och tjänstesektor. Sedan mitten av 80-talet har landet öppnats för en del utländska investeringar, och Laos är sedan 1997 medlem i den sydostasiatiska samarbetsorganisationen ASEAN. Men även om textil, turism, mineraler och elektricitet vuxit fram som allt viktigare näringsgrenar lever de flesta människor fortfarande av jordbruk och fattigdomen är utbredd. 2008 levde två tredjedelar av landets invånare på mindre än två dollar per dag (World Bank data). Landet är fortfarande beroende av bistånd och det råder brist på insyn i den offentliga verksamheten. Regeringen strävar efter att nå Millenniemålen om halverad fattigdom till 2015.

Framsteg för mänskliga rättigheter

I Laos finns många och stora brister i mänskliga rättigheter kvar. Oliktänkande och minoriteter förföljs, censur tillämpas rättssäkerheten är dålig och någon politisk opposition tillåts inte, även om inflödet av information via internet och utländsk radio och tv har minskat befolkningens isolering.

Samtidigt har det gjorts framsteg på andra områden. Förutsättningarna för människor att utöva sina ekonomiska och sociala rättigheter har blivit bättre. Laos samarbetar också med FN:s Barnfond, UNICEF för att bättre tillgodose barns och kvinnors rättigheter.

Nästan 90 procent av alla barn i Laos börjar i skolan (2008). Men många slutar innan de gått ut grundskolan och den högre utbildningen är dåligt utbyggd. Skillnaderna är stora mellan stad och landsbygd, olika etniska grupper, pojkar och flickor, samt mellan fattiga och rika.

Sverige fasade ut sitt bistånd till Laos år 2011. Sidas stöd har de senaste åren fokuserat på naturresurser, miljö och forskningssamarbete, med målet att lindra fattigdom och bidra till en hållbar användning av naturresurser. Stödet har bland annat bidragit till att utveckla landets forskningskapacitet, vilket involverat lokalbefolkningen på högländerna i att utveckla hållbara och effektiva försörjningsmönster. Dessutom har miljömyndigheten WREA  skapats.

Sidas fokusområden i Laos

  • Naturresurser och miljön
  • Mänskliga rättigheter och demokrati
  • Infrastruktur
  • Utbildning
  • Forskning

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.