Vårt arbete i Guatemala

Vårt arbete i Guatemala

Publicerad: den 3 juni 2009

Uppdaterad: den 15 september 2011

Goda förutsättningar för fortsatt fred och fattigdomsbekämpning. Det är målet med Sveriges stöd till Guatemala. Därför vill vi sätta fokus på fattiga människors rättigheter och perspektiv på utveckling.

Eftersom staten i Guatemala är svag samarbetar vi med flera aktörer, till exempel det civila samhället, FN-organisationer och andra internationella aktörer. Samtidigt jobbar vi för att Guatemalas regering ska ta ett större ansvar i arbetet mot minskad fattigdom. Vi försöker också förbättra samordningen mellan olika givarorganisationer som arbetar i landet.

Bättre valsystem får fler att rösta

Urbefolkningen och kvinnor har länge diskriminerats i Guatemala. Det har påverkat förtroendet för staten.

Tillsammans med ett flertal andra länder och organisationer arbetade vi inför valet 2007 med att förbättra valsystemet i Guatemala. Samarbetet ledde till att röstlokalerna blev fler. Antalet registrerade kvinnliga väljare ökade dessutom med 24 procent, vilket var en dubbelt så stor ökning jämfört med männen. För att fortsätta utveckla demokratin på lokal nivå driver vi bland annat programmet PROMUDEL tillsammans med tyska GTZ. I september 2011 hölls åter val i Guatemala, bland annat med svenskt stöd till landets valmyndighet. Trots vissa nedslående valresultat kan också framgångar noteras. Bland annat är så många som 96 procent av den röstberättigade befolkningen nu registrerad i röstlängden som därmed också bättre representerar landets olika folkgrupper. Läs mer om valet 2011 som var en kraftsamling för demokratin.

Ekonomisk tillväxt för alla

De ekonomiska klyftorna i Guatemala är avgrundsdjupa. Jämför man BNP med övriga länder i Centralamerika hamnar Guatemala ungefär i mitten. Ändå lever hälften av befolkningen i fattigdom. Tre av fyra personer från urbefolkningen lever i fattigdom. De ekonomiska klyftorna mellan kvinnor och män är också stora.

För att bidra till förändring har vi sedan 1999 bland annat samarbetat med organisationen Fideicomiso para el Desarrollo Local en Guatemala, FDLG. Den arbetar för ökad tillgång till mikrolån till fattiga människor på landsbygden och för att de ska få tillgång till bättre bostäder.

Hälsa

Guatemala har regionens lägsta medellivslängd. Vi har på flera fronter försökt att förbättra människors tillgång till hälso- och sjukvård. Bland annat har vi jobbat för att bygga upp en vårdkedja som gett framför allt kvinnor och barn i fem fattiga distrikt tillgång till vård.

Samtidigt har vi verkat för att stärka Hälso- och sjukvårdsdepartementet, så att de själva ska kunna ta större ansvar för sjukvården i landet. Det arbetet kommer vi att fortsätta med under kommande år. 

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.