Sveriges stöd, som oftast går genom ministerier och myndigheter, ska i stort anpassa Serbiens politik och ekonomi för ett framtida medlemskap i EU.
Trots den reformvänliga regeringen gäller det nu för Serbiens institutioner och förvaltning att i snabbare takt bli mer demokratiska och moderna. Jämställdheten behöver förbättras och den serbiska miljöpolitiken bör hinna ifatt EU-åtaganden att skydda miljön och utnyttja naturresurser varsamt.
Gamla relationer ligger bakom stöd
Förtroendet för vårt stöd bygger på relationerna mellan Sverige och Serbien som sträcker sig långt tillbaka.
På 1960-talet kom många från de forna Jugoslavien till Sverige för att arbeta. Mångårigt handelsutbyte och näringslivskontakter präglar ländernas relationer. Under 1990-talets krig fick Serbien svenskt humanitärt stöd.
Vanliga människor ska få insyn i staten
Tidigare stöd som ekonomiskt samarbete fasas ut under 2010. Vi koncentrerar våra insatser där vi tror stödet kan nå bäst resultat. Därför fortsätter vårt stöd för demokratisk samhällsstyrning.
De serbiska förvaltningarna har inte lyckats reformera sig tillräckligt, men vårt fortsatta stöd syftar till att stärka ansträngningarna. Enligt Parisagendan ska bistånd till Serbien samordnas, en ambition som inte lett särskilt långt. Men vårt stöd till samordning av bistånd från olika givare kommer att fortsätta.
För att få en bild av hur fattigdomen ser ut stödjer vi även insatser för att ta fram statistik på bl a jämställdhet- och miljöområdet.
Tjänstemän får veta hur de motstår korruption
Viktigt för demokratin är att få vanliga människor att delta och påverka hur staten sköter sig. Annat stöd går till att utbilda tjänstemän och förvaltningar om hur man motverkar korruption. Inom korruptionsområdet har tidigare stöd bland annat lett till Serbiens antikorruptionsstrategi.
En nyckelfråga i Serbiens EU-närmande är att reformera säkerhetssektorn. Det har framkommit fall där serbisk polis har använt tortyr vid erkännanden, enligt svenska UD:s rapport om mänskliga rättigheter. Ett fokus blir på att få fler kvinnor och romer in i säkerhetssektorn.
Kvinnors och minoriteter påverkar utvecklingen
Vi har en stark profil inom jämställdhetsfrågor. I Serbien är kvinnor och speciellt romer tydligt underrepresenterade i samhället. En av de organisationer som arbetar med frågan är Kvinna till Kvinna som till exempel arbetar med att föra igenom strategin för jämställdhet genom landets jämställdhetsdirektorat.
Vidare får ett antal svenska enskilda organisationer stöd till att driva jämställdhet för bland annat romer och HBT-personer.
Vi stöder vattenrening och Serbiens naturvårdsverk
Serbien har mycket stora miljöproblem. Industriell nedsmutsning har ställt landets miljöpolitik inför utmaningar. Avloppet från Belgrads stad går orenat direkt ut i floden, luftföroreningarna ökar i takt med trafiken, energimissbruket är stort och avfallshanteringen undermålig. Fortsatt stöd för miljöinfrastruktur kan ge resultat för att slutligen nå upp till EU-miljölagstiftning. Stöd går till avfallshantering samt vatten- och avloppsrening.
Vi kommer även att stärka det serbiska naturvårdsverket samt ministerierna för miljö- och jordbruk- skog- och vattenfrågor. För ökad samverkan med myndigheter stärker vi även miljöorganisationer. De får även stöd att engagera fler kvinnor i miljöarbetet.
Enligt Sidas årsredovisning var den totala svenska biståndssumman för Serbien år 2010 nästan 119 miljoner kronor. För 2011-2012 är summan 130 miljoner kronor per år.