Guranda Goglidze och Greger Erixon
Foto: Sida

Greger Erixon från Kronofogden och Guranda Goglidze från den georgiska systermyndigheten National Bureau of Enforcement samarbetar för att effektivisera skatteuppbörden i Georgien. Foto: Sida

Program och projekt

Svensk skatteindrivningskunskap behövs i Georgien

Publicerad: den 5 oktober 2011

Uppdaterad: den 30 maj 2012

Den svenska Kronofogdemyndigheten samarbetar med den georgiska systermyndigheten med syfte att effektivisera skatteuppbörden i landet. Samtidigt ska allmänheten garanteras öppenhet och insyn.

 -  Vi samarbetar med vår svenska systermyndighet för att bli ännu bättre och effektivare när det gäller att driva in skatter, säger Guranda Goglidze från georgiska National Bureau of Enforcement,  NBE, som ser det nu två-åriga samarbetet med Kronofogden som väldigt viktigt.

Guranda Goglidze från NBE och Greger Erixon från svenska Kronofogdemyndigheten har gått på samma kurs i Result Based Management -  en kurs som handlar om att öka effektivitet och resultat.

 -          Samarbetet bidrar till att vi kan göra ett bra arbete och motsvara de krav som ställs på oss från samhället, fortsätter Guranda Goglidze.  

I Georgien bor cirka 4,7 miljoner invånare varav närmare 1,5 miljoner bor i  huvudstaden Tbilisi.  

Stödet till den georgiska skatteindrivningsmyndigheten är en del av vårt stöd för att stärka demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet i Georgien.
Det övergripande målet för det svenska utvecklingssamarbetet med Georgien är att stötta landets utveckling i riktning mot en demokratisk och ansvarstagande stat som närmar sig EU.
Sveriges komparativa fördelar är framför allt hög trovärdighet och flexibilitet i både planering och genomförande av biståndet. Dessutom har Sverige välrenommerad expertis inom miljö, jämställdhet och lokalt självstyre samt inom offentlig förvaltning - områden där georgiska erfarenheter är begränsade. Den årliga volymen för utvecklingssamarbetet under perioden 2010 – 2013 är 120 miljoner SEK. 

Målet för insatsen är att National Bureau of Enforcement, NBE år 2015 ska kunna leverera snabb och effektiv skatteuppbörd, baserad på rättvisa och likhet inför lagen och med öppenhet och insyn för allmänheten. Projektmålen för den första, nu pågående fasen är kapacitetsutveckling för indrivningstjänster, utbildning och en professionell kultur och skicklighet hos NBEs personal.

Greger Erixon från Kronofogdemyndigheten är stationerad i Tbilisi som rådgivare och expert.

 -       Det är ett givande samarbete som ger goda resultat för samhället i form av effektiv skatteindrivning vilket lägger grunden för en fungerande marknadsekonomi, menar Greger Erixon.

Sida’s bidrag till National Bureau of Enforcement för perioden 2010 – 2013 är 13 994 000 SEK.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.