Personer står vid kassadisk på Lantmäteriet i Georgien.
Foto: Eka Metskhidze

Nu kan lantmäteriet i Georgien hantera den ökade handeln med jord och mark och på så sätt kunna bekräfta och uppmuntra landreformen. Foto: Eka Metskhidze

program och projekt

Förbättrad kundservice vid registermyndigheten

Publicerad: den 15 april 2010

Uppdaterad: den 3 februari 2011

Sverige stöder kapacitetsuppbyggnad av vissa institutioner i det georgiska samhället. Det kan röra sig om samarbetsprojekt där relevanta svenska myndigheter överför sin kunskap till georgiska motsvarigheter.

Ett av dem är projektet “Capacity Building and Improved Client Services at National Agency of Public Registry" (NAPR). NAPR har hand om lantmäteri och fastighetsregistrering i Georgien. Svensk samverkanspart är Lantmäteriet. 

Projektet går bra. Den viktigaste betydelsen projektet haft är att NAPR har visat sig kunna hantera den ökade handeln med jord och mark i Georgien och på så sätt kunna bekräfta och uppmuntra landreformen som är ett led i en marknadsekonomisk utveckling.  

Samarbetet mellan svenska Lantmäteriet och georgiska NAPR kan liknas vid Twinning-projekt, men detta finansieras av Sida. Twinning-projekt är finansierade av EU och stödjer kandidatländer, potentiella kandidatländer och EU:s grannländer med syftet att stärka ländernas förvaltningar.

Läs mer om bistånd via EU.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.