Utvecklingen i Laos

Utvecklingen i Laos

Publicerad: den 24 juni 2009

Uppdaterad: den 8 juni 2010

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien. Statsförvaltningen är svag och det kommunistiska partiet har monopol på den politiska makten. På senare år har det gjorts avsevärda framsteg vad gäller landets ekonomi och i någon mån beträffande mänskliga rättigheter.

Situationen i Laos är stabil och regeringen strävar efter att nå Millenniemålen (Länk: om millenniemålen på Sidas webb) om halverad fattigdom till 2015. Ett av målen i Laos egen strategi för fattigdomsbekämpning är att ta sig bort från listan över världens minst utvecklade länder till 2020.

27 procent av befolkningen lever fortfarande på mindre än en dollar om dagen. 1992 levde nära hälften (46%) under fattigdomsstrecket. Landet är fortfarande beroende av bistånd och det råder brist på insyn i den offentliga verksamheten.

På senare år har ekonomiska reformer lett till förbättringar. Sedan mitten av 80-talet har landet öppnats för en del utländska investeringar, och Laos är sedan 1997 medlem i den sydostasiatiska samarbetsorganisationen ASEAN.

Även om de flesta fortfarande lever av jordbruk så har textil, turism, mineraler och elektricitet vuxit fram som allt viktigare näringsgrenar.

Sverige kommer fram till december 2011 att fasa ut biståndet till Laos.

Framsteg för mänskliga rättigheter

I Laos finns många och stora brister i mänskliga rättigheter kvar. Rättssystemet är svagt och någon politisk opposition tillåts inte, även om inflödet av information via internet och utländsk radio och tv har minskat befolkningens isolering.

Samtidigt har det gjorts framsteg på andra områden. Förutsättningarna för människor att utöva sina ekonomiska och sociala rättigheter har blivit bättre. Laos samarbetar också med FN:s Barnfond, UNICEF för att bättre tillgodose barns och kvinnors rättigheter.

Ungefär 85 procent av alla barn i Laos börjar i skolan. Men många slutar innan de gått ut grundskolan. Skillnaderna är stora mellan stad och landsbygd, olika etniska grupper, pojkar och flickor, samt mellan fattiga och rika.

Sidas fokusområden i Laos

  • Naturresurser och miljön
  • Mänskliga rättigheter och demokrati
  • Infrastruktur
  • Utbildning
  • Forskning

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.