En ökad tillgång till grundläggande offentliga tjänster ska ge miljoner fattiga en chans att delta i samhället. Andra viktiga initiativ syftar till att ge kvinnor och utsatta en röst i den politiska dialogen. Den bangladeshiska regeringen har tagit ett handfast grepp för att minska klimatförändringarnas effekter genom att utveckla en nationell strategi för klimatanpassning. En strategi som Sverige och andra givarländer ställer sig bakom.
Utbildning
Fortfarande har fattiga grupper på landsbygden och i städer begränsad tillgång till offentlig service av god kvalitet. Något som vi genom stöd inom bland annat hälsa och utbildning har som målsättning att bidrar till att förändra. Via ett riktat stöd till utbildningssektorn i Bangladesh stödjer vi satsningar för förbättrad kvalitet på grundskoleutbildning för alla barn. Särskilt viktigt är att stödet når fram till de mest utsatta barnen. Regeringens plan för utbildningssektorn har sedan 2005 noterat en rad positiva resultat med svenskt stöd. Inskrivningen av elever ökar stadigt, nya lärartjänster tillsätts och 4000 nya utbildningscentrum byggs för extremt fattiga barn som tidigare fallit utanför systemet. Här hittar du regeringens utbildningsplan – Bangladesh’s Education for All, National Plan of Action II 2003 – 2015.
Hälsa
Utökade satsningar på hälsovården är en annan central punkt i Bangladesh fattigdomsstrategi. Planen är att nå ut till de grupper som idag har sämst tillgång till vård. Särskilt fokus för vårt stöd inom programmet riktas mot sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter inom ramen för mödrahälsovård, samt att försäkra oss om att alla människor får och kan ta del av en kvalitativt god hälsovård, både i städer och på landsbygden. Hälsovården har sett klara förbättringar under de senaste åren men mycket återstår innan den nått en acceptabel nivå. Exempelvis sker endast 13 procent av förlossningarna i närvaro av sjukvårdspersonal. Tydliga framsteg har ändå gjorts, så som minskad barnadödlighet och ökade vaccinationer. Här hittar du Bangladesh plan för hälsovårdssektorn – Health, Nutrition and Population Sector Programme.
Demokratisk utveckling
Bangladeshs demokrati är ännu ung och instabil. Landets höga korruptionsnivå bromsar fortsatt utvecklingen av demokratiska institutioner. Inom ramen för programstöden arbetar vi för att stärka medborgarnas roll i granskandet av kvalitet och tillgänglighet på offentlig service. En stor del av vårt stöd går direkt till det civila samhällets organisationer och deras arbete för demokrati och mänskliga rättigheter. Ett exempel är det stöd som ges till Steps Towards Development för att stärka kvinnors deltagande inom politiken på lokal nivå.
Boktips
- Making work pay in Bangladesh: employment, growth, and poverty reduction / Pierella Paci, Marcin Sasin
- En värld utan fattigdom: socialt företagande och kapitalismens framtid / Muhammad Yunus med Karl Weber
- Art and Life in Bangladesh / Henry Glassie