Uganda har, det demokratiska underskottet till trots, utvecklats starkt sedan 1970- och 1980-talens blodiga diktaturer. Den ekonomiska tillväxten har under många år tillhört en av kontinentens högsta och ekonomin har diversifierats betydligt. Merparten av befolkningen lever dock fortfarande på småskaligt jordbruk.
Fattigdomen har, trots den utdragna konflikten i norr, nästan halverats sedan 1992. Den sociala och ekonomiska utvecklingen har dock varit geografiskt ojämn och landet präglas fortfarande av stora regionala skillnader och orättvisor. För att den ekonomiska tillväxten ska gagna även de fattigaste och mest utsatta krävs nu stark politisk vilja till rättvis och jämlik fördelning av resurser.
Ugandas aktuella utvecklingsplan för att öka tillväxten och därmed minska fattigdomen ligger till grund för stora delar av Sveriges stöd. Planen utgör ett steg mot det långsiktiga målet att förvandla Uganda till ett medelinkomstland inom 30 år. Planen fokuserar på tillväxt, sysselsättning och välstånd för alla.
Här hittar du Ugandas aktuella strategi för fattigdomsbekämpning – National Development Plan (NDP). (pdf)
Från krig till demokrati
Konflikten mellan regeringsmakten och rebellrörelsen Lord’s Resistance Army destabiliserade norra delen av Uganda i tjugo år. Sedan ett par år har rebellrörelsen jagats ut ur landet och merparten av internflyktingarna har återvänt till sina byar.
För dessa människor behövs nu såväl system för rättsskipning och försoning som återuppbyggnad av infrastruktur och service, inte minst i form av skolor, hälsovård och tillgång till vatten. Även skapandet av försörjningsmöjligheter för dessa människor är en viktig del av utvecklingsarbetet i norr.
Förutom stöd till fredsbyggande och återuppbyggnadsinsatser för krigets offer fortsätter vi att stärka den politiska mångfalden och att förbättra respekten för de mänskliga rättigheterna. Målsättningen är bland annat att bidra till ett flerpartisystem, fria medier och civila samhällets organisationer för att på så sätt främja demokratisk förändring, ökade möjligheter för offentligt ansvarsutkrävande och att de mänskliga rättigheterna respekteras.
Sveriges fokusområden i Uganda:
- Demokratisk samhällsstyrning, inklusive fred och säkerhet
- Hälsa och hiv/aids
- Privatsektorutveckling
- Forskning
- Vatten och sanitet (avslutat i juni 2010)
- Energi (avslutat i januari 2011)
Läs mer om Sidas arbete i Uganda