Enkel anordning för handtvätt ger bättre hygien i Toroma Sub-County.
Foto: Helen Holm

Enkel anordning för handtvätt ger bättre hygien i Toroma Sub-County. Foto: Helen Holm

Program och projekt

Vatten – en grundläggande hörnsten i fattigdomsbekämpning

Publicerad: den 3 september 2009

Uppdaterad: den 15 december 2009

Rent vatten är en förutsättning för ett drägligt liv. På Ugandas landsbygd har miljoner människor länge saknat tillgång till grundläggande anordningar för vatten och sanitet. Sveriges stöd till miljö- och vattenministeriet går nu in i en kritisk slutfas.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser. Idag har cirka 63 procent av befolkningen på landet tillgång till rent vatten, en stor ökning jämfört med år 2000 då endast 50 procent hade samma förutsättningar.

Ett av de mest effektiva sätt att bekämpa fattigdom och spara in resurser är ett fungerande stöd för vatten och sanitet. Enligt en uppskattning kan varje satsad krona ge åtta tillbaka genom minskade kostnader och ökad produktivitet. Situationen i Uganda är inget undantag.

Investering för framtiden

Brist på rent vatten och dålig sanitet sänder ofta fattiga samhällen in i en negativ spiral som bromsar utvecklingen och kostar samhället stora resurser. Produktiviteten sjunker och biståndsberoendet ökar. Inte sällan är det barnen som får betala det högsta priset. Vattenburna sjukdomar är en av de främsta dödsorsakerna för barn under fem år.

– När man pratar med kvinnor som har fått tillgång till rent vatten säger de ofta att den största skillnaden är att barnen inte är sjuka lika ofta. Som ett resultat behöver de inte heller lägga lika mycket pengar på medicin, berättar Helen Holm, ansvarig rådgivare på Sida för det svenska stödet.

Problematiken med otillräckliga och avlägsna vattenkällor bär också en tydlig könsaspekt. Av tradition är det nästan alltid kvinnor och flickor som hämtar vatten. En tidsödande uppgift som ofta berövar unga flickor möjlighet till skolgång. Fungerande anordningar i närmiljön har potentialen att ge många barn en framtid som inte annars vore möjlig.

Återvändande flyktingar skapar nya utmaningar

Under 2009 och 2010 ger Sverige extra stöd till Uganda för att möta de stora behoven som finns just nu. De ökade behoven beror både på en kraftig befolkningsökning och på de många flyktingar som återvänder till fattiga disktrikt på landsbygden.

Ett lågintensivt krig med rebellrörelsen Lord’s Resistance Army har i tjugo år destabiliserat norra Uganda. Cirka två miljoner människor har under konfliktens gång varit internflyktingar i provisoriska läger. När relativ fred nu råder återvänder många till sina hemområden. Här är bristen på grundläggande social service ofta omfattande.

– De här samhällena behöver byggas upp från grunden med skolor och hälsovård samtidigt som arbetstillfällen också måste skapas. För att detta ska kunna hända är tillgång till rent vatten en absolut nödvändighet, säger Helen Holm. 

Det svenska stödet har identifierat viktiga punktinsatser för att underlätta för de återvändande flyktingarna. Fokus kommer att ligga på återuppbyggnad av tidigare övergivna anordningar för vatten och sanitet. Stödet förväntas säkra vattentillgången för cirka 100 000 människor.

Sidansvarig:

Sidas Grafiska Center

Förlängt stöd

Pressmeddelande om Sidas stöd till Vatten- och Sanitetsektorn i Uganda för 2008-2010.

Djupdykning om vatten

Intresserad av vattenfrågor? Läs mer om det viktiga arbete som bedrivs världen över.
 
Tipsa en vän
[Unknown]

Mänskliga rättigheter måste ständigt försvaras

Att arbeta för mänskliga rättigheter och att stödja en demokratisk utveckling är en förutsättning för fattigdomsbekämpning. Därför går mest pengar till det området.

Rött band
Foto: -

Antalet som smittas med hiv minskar

Hiv och aids har länge varit en prioriterad fråga för Sida. Antalet nysmittade med hiv i världen har minskat med 17 procent under de senaste åtta åren, enligt ny statistik från UNAIDS. Sida prioriterar sedan länge preventionsinsatser för att minska hiv-spridningen.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling.

En pojke badar i Mekongfloden. Sida stöder hållbar utveckling i området.
Foto: Chien-min Chung/The New York Times/Scanpix

Viktiga områden för minskad fattigdom

Demokrati och mänskliga rättigheter, miljö och klimat samt jämställdhet och kvinnors roll i utvecklingen. Det är de områden Sverige prioriterar inom biståndet.