Ökad sysselsättning och minskade klyftor är nyckeln till att bevara freden och stärka demokratin i Sierra Leone. Landets unga som har drabbats hårt av kriget är i stort behov av utbildning.
Enligt strategin för utvecklingssamarbete med Sierra Leone 2009 – 2013 stödjer vi därför utbildningssektorn, inom ramen för Sierra Leones nationella utbildningsplan. År 2009 ingick Sverige ett avtal om stöd till basutbildning i Sierra Leone under en treårsperiod. Det totala beloppet uppgick till 70 MSEK. De medlen har inte kunnat tas i anspråk fullt ut, delvis beroende på kapacitetsproblem hos mottagarna. När sådant händer kan det bli fråga om att återkräva de medel som inte förbrukats.
Sida har ingen representation i landet, uppföljning och dialog har skett genom samarbete med andra givare på plats och genom besök av ansvarig handläggare på Sida. Nu planerar vi för en ansvarsfull utfasning av samarbetet med Sierra Leone, enligt beslut som fattats av den svenska regeringen. En utfasningsplan har utarbetats och vårt stöd ska vare helt avslutat i december 2012.
Fortsatt stort hjälpbehov
Landets situation är besvärlig. Många kan inte läsa och fattigdomen är stor. Samtidigt finns här världens högsta siffror för mödra- och barnadödlighet.
Konflikter kan växa snabbt. Den höga ungdomsarbetslösheten gör också att många ungdomar hamnar i kriminalitet eller prostitution.
Arbetet med att skapa ett fungerande samhälle har tagit längre tid än väntat. FN:s fredsbyggande kommission som bildades 2006 utsåg därför Sierra Leone till ett av sina första projekt. Det svenska stödet till utbildningssektorn i landet har ingått i det arbetet.
Vi kan fortfarande bidra med humanitär hjälp vid behov sedan det ordinarie utvecklingssamarbetet avslutats.