Vårt arbete för att lindra torkkatastrofen

Humanitär hjälp till Somalia

Publicerad: den 11 augusti 2011

Uppdaterad: den 15 september 2011

I Somalia är 3,7 miljoner människor behov av hjälp. Vi bistår med mat och vatten, mediciner, vaccinationer och tak över huvudet för flyktingar. Särskilt fokus läggs på de minsta barnen mellan sex månader och två år som behöver extra kosttillskott.

De södra delarna av Somalia är mest utsatta och drabbade av svält (se definition nedan). De är också svårast att nå ut till. Infrastrukturen är dålig och kostnaderna blir mycket höga för transporter. Internationella humanitära organisationer har inte kunnat verka på grund av pågående konflikt. Förutsättningarna har dock förbättrats något och en del organisationer har kunnat öka sina insatser samt nå nya områden. 3,7 miljoner människor är i behov av hjälp i Somalia.

Sida har hittills beslutat om humanitär hjälp till Somalia om nära 178 miljoner kronor. Det fördelas bland annat till Unicef  och andra FN-organ och till enskilda organisationer som Norska flyktingrådet  som finns på plats i landet och som är en samarbetspart vi har goda erfarenheter av sedan tidigare.

Några exempel:

Genom Unicef

  • Allmänna matdistributioner för att nå ca 3 miljoner människor 
  • Medicinska insatser för mycket undernärda barn och 300 center där barn ges näringsriktig kost.
  • Stöd till tvåhundra kliniker särskilt inriktade på mödrars och barns behov och hundra allmänna  hälsokliniker.
  • Vaccinationskampanjer, främst en kampanj för mässlingvaccination.
  • Insatser för att säkra rent vatten och sanitet.
  • Distribution av hygienartiklar samt hygienutbildning.
  • Utbildning och skyddsåtgärder för barn kommer att stödjas genom UNICEFs program.

 Genom Oxfam

Den brittiska organisationen Oxfam  får pengar för att distribuera mat, genomföra hälsoinsatser och upprätta system för distribution av kontanter och kuponger för livsuppehållande inköp.

Genom Norska flyktingrådet

Norska Flyktingrådet får pengar genom Sida för att distribuera vatten och mat under fem månader till de mest utsatta områdena i Somalia. 

Genom Horn Relief

Horn Relief  samarbetar med tre andra organisationer, bland annat med brittiska Rädda Barnen. Deras anslag genom Sida går till att utöka ett redan befintligt system för distribution av kontanter för livsuppehållande inköp. 

Läs mer om vårt långsiktiga utvecklingssamarbete med Somalia 

Definition av svält

Mattillgången i ett område delas in i fem nivåer, där den femte och sista nivån är uttalad svält.

  1. Första nivån motsvarar god mattillgång.
  2. Andra nivån är måttlig brist på mat.
  3. Tredje nivån är uppenbar matbrist , människors försörjningskällor drabbas.
  4. Vid fjärde nivån råder humanitär kris och allvarlig matbrist, människor dör av hunger. Undernäring och boskapsdöd.
  5. Den femte nivån innebär svält eller humanitär katastrof. Total brist på mat; hög dödlighet av hunger och många är på flykt för att söka efter mat.

Källa Integrated Food Security Phase Classification

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.