Utvecklingen i Burundi

Osäker fred i Burundi

Publicerad: den 17 juni 2009

Uppdaterad: den 4 oktober 2011

Sedan 2006 är det fred i Burundi. Men det är en bräcklig fred. Sporadiskt bryts den av väpnade grupper och själva orsakerna till konflikten finns kvar.

Det cirka tretton år långa inbördeskriget gjorde det redan fattiga Burundi ännu fattigare. Den grundläggande konflikten handlade ursprungligen om maktfördelningen mellan befolkningsgrupperna hutu och tutsi. Detta regleras sedan år 2000 i ett fredsavtal, men spänningar finns även inom grupperna. Nio av tio burundier är självhushållande bönder och landet har hög befolkningstäthet. Det sliter hårt på marken vilket tillsammans med klimatförändringar och ineffektiva jordbruksmetoder gör det svårt för människor att leva av sitt jordbruk. Fortfarande lever många burundier som flyktingar, både i grannländer och i sitt eget land. Sju av tio människor i Burundi lever i fattigdom. Insatserna från omvärlden har hittills mest handlat om humanitärt bistånd.

Sveriges utvecklingssamarbete med Burundi 2009-2012 inriktas på att stödja en fredlig och demokratisk samhällsutveckling som gynnar fattiga människor. Sedan 2006 stödjer Sida ett program för demokratisk utveckling i samarbete med brittiska DFID. Mål för demokratiprogrammet är att öka möjligheterna till ansvarsutkrävande av staten samt att stärka rättssäkerheten, med särskild hänsyn till kvinnor och barn. Sida ger också stöd inom området fred och säkerhet för att återanpassa funktionshindrade före detta stridande till samhället.

År 2010 hölls president- och parlamentsval i Burundi. Valen bojkottades av oppositionen med hänvisning till misstankar om oegentligheter. Internationella observatörer bedömde dock att valen genomförts på ett korrekt sätt. Sittande presidenten Pierre Nkurunziza omvaldes för en ny femårsperiod. Frånvaron av oppositionspartier i parlamentet försvårar ansvarsutkrävande och politisk dialog. Våld, trakasserier och politiskt motiverade mord är vanligt förekommande, journalister har arresterats och mördats, korruptionen är utbredd. Bristen på ett fungerande samhällsystem försvårar hjälpen till Burundi.

Svenska regeringen beslutade i december 2010 att utvecklingssamarbetet med Burundi ska fasas ut i samband med att nuvarande strategiperiod tar slut år 2012. Det huvudsakliga skälet är en strävan mot koncentration av svenskt bistånd till färre länder.

 

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Årsredovisning 2011
Årsredovisningen omslag 2011
Foto: IOM/Daniel Desmarais

Siffror och resultat

Sidas årsredovisning för 2011 visar att Sida har en budget i balans. I den tillhörande resultatbilagan redovisar vi resultat från fyra geografiska samarbetsstrategier och resultat och lärdomar inom området demokrati och mänskliga rättigheter.

Pojke med solglasögon
Foto: Sofia Norlin

Exempel på projekt

Vi stödjer cirka 3 500 insatser, på områden och i länder som prioriteras av Sverige. Alla samarbeten föregås av en bedömning av var vi kan göra mest nytta i förhållande till landets egna möjligheter, för att uppnå bästa möjliga resultat. Här kan du läsa om några av dem.

Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Basinformation om svenskt bistånd

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.