Det traditionella biståndet via Sida fasades ut i slutet av 1990-talet. Idag arbetar man främst i former som ryms inom ramen för aktörssamverkan.
Aktörssamverkan innebär ett fokus på att bredda och fördjupa relationerna mellan våra länder. Målet är att relationen ska bestå utan biståndsmedel.
En strategi för selektivt samarbete för Botswana har tagits fram för perioden 2009-2013. Utvecklingssamarbetet med Botswana ska fokusera på:
- fattigdomsinriktad ekonomisk utveckling
- miljö och klimat
- demokrati och mänskliga rättigheter
- hiv och aids
Stöd till arbetet mot hiv och aids
Botswana är ett av de länder i världen som har drabbats hårdast av hiv och aids-epidemin. Regeringen har infört ett nationellt program för gratis behandling och har framgångsrikt ökat hiv-positivas tillgång till bromsmediciner. Alla drabbade har dock inte tillgång till vård. Eftersom epidemin redan slagit ut många i arbetsför ålder är bristen på utbildad personal inom en rad sektorer ett stort problem.
Sida ger genom organisationen Southern Africa Aids Trust (SAT) stöd till olika nätverk och lokala enskilda organisationer som i sin tur verkar för att mildra konsekvenserna av hiv- och aidsepidemin. Stödet syftar till att stärka kapaciteten hos enskilda organisationer att arbeta kvalitativt med prevention, vård och för att lindra effekterna av hiv och aids.
Sida har också givit stöd till Botswanas Ministry of Local Government för deras arbete att stärka lokala myndigheters kapacitet att mer effektivt arbeta med hiv och aids-relaterade frågor samt till Botswanas National AIDS Co-ordinating Agency (NACA). Sida har även bistått Unicef i det hiv och aids-relaterade arbetet med ungdomars reproduktiva hälsa.
Delad kunskap är dubbel kunskap
Sida stödjer också punktinsatser och myndighetssamarbeten på några områden för att förmedla kunskaper inom områden där Sverige har mycket att erbjuda och som är viktiga för utvecklingen i samarbetslandet. Exempel är Lantmäteriet som tillsammans med Ministry of Land and Housing i Botswana arbetar med att se över land- och äganderättsrelaterade lagar och Skatteverket som tillsammans med Botswana Unified Revenue Service arbetar för att effektiversera skatteindrivning och skatteintäkter i Botswana. SMHI har också haft ett längre samarbete med Botswanas Department of Meteorological Services (DMS) för att stärka kunskapen i att prognostisera väder och klimatförändringar.
Läs mer om samarbetet mellan svenska Lantmäteriet och Botswanas Ministry of Land and Housing.
Många engagerade i samarbetet
Sida arbetar också med ett antal så kallade faciliatorer för att bredda aktörsskretsen för samverkan mellan Sverige och Botswana. Några av dessa faciliatorer är Exportrådet och Sveriges Geologiska Undersökning, SGU. Deras roll är att underlätta samarbete, mäkla kontakter och hålla fokus på målen enligt strategin.