SHIA-seminarium på Globala mötestorget i Almedalen 2010
Foto: Sida

Foto: Sida

referat

Större fokus på arbete med mänskliga rättigheter för kvinnor, män, flickor och pojkar med funktionsnedsättning

Publicerad: den 8 juli 2010

Uppdaterad: den 9 juli 2010

Människor med funktionsnedsättning kan bidra mycket till utvecklingssamarbetet var det enighet om på det välbesökta seminarium Shia och Sida arrangerade på Globala mötestorget i Almedalen på torsdagen.

Alla deltagare var överens om att om vi inte arbetar för att förbättra  rättigheterna för människor med funktionsnedsättning kommer vi aldrig att nå millenniemålen.   

Sida förstärker sitt arbete med mänskliga rättigheter för kvinnor, män , flickor och pojkar med funktionsnedsättning. En ny handlingsplan är stöd för detta.

Till grund ligger FN- konventionen om mänskliga rättigheter för personer med funktionsnedsättning. 

Shia, vill ha ökad expertroll när gäller utvecklingssamarbetet eftersom Shias samarbetspartners i utvecklingsländerna har gedigen kunskap om livsvillkoren för personer med funktionsnedsättning.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.