Det var den välutbildade medelklassen som drev fram revolutionen på Tahrirtorget, enligt Azza Kamel, från Appropriate Communication Techniques for Development i Egypten.
- Revolutionen handlade om längtan efter rättvisa, värdighet och rätten att få vara en människa, sade Azza Kamel.
- Fokus nu måste ligga på att få till stånd helt fria val. Kvinnors rättigheter måste också bli en del av den nya demokratiska utvecklingen. Det är många kvinnor som deltagit i revolutionen och jobbat intensivt för en demokratisk utveckling.
Samtidigt målade Azza Kamel upp en del orosmoln. Det råder stor politisk osäkerhet där religiösa grupperingar försöker vinna mark. Det går trögt att få bort den gamle presidenten Hosni Mubaraks tjänstemän från maktpositioner i statsapparaten. Militären och polisen är svårstyrd, fortsätter att arbeta med antidemokratiska våldsmetoder och har stort ekonomiskt och personligt inflytande över hela det ekonomiska systemet.
Sidas representant Fredrik Uggla pekade på att det fanns stor osäkerhet kring hur stor del av den egyptiska ekonomin som idag kontrolleras av militären – uppgifterna varierar mellan 15 och 35 procent.
- Men det är en tidsinställd bomb. De kan inte kontrollera så stor del av ekonomin för evigt. Regeringen måste till slut ta itu med det, sade Fredrik Uggla.
Karin Enström är riksdagsledamot för Moderaterna och ledamot i Utrikesutskottet. Hon ville fokusera på möjligheterna som nu uppstått i Nordafrika och Mellanöstern.
- Vi fokuserar ofta på problemen. Men jag vill understryka att vi just nu har en historisk möjlighet att uppnå demokrati och frihet för folket i regionen, sade Karin Enström.
Hur kan Sverige och EU nu stödja Egypten och de andra länderna i Nordafrika och Mellanöstern? Panelen var ense om att det inte är främst ekonomiskt bistånd som nu behövs. Utan bistånd i form av strategiska projekt för demokratisk utveckling, till exempel för kvinnors rättigheter.
Men det krävs också något av människorna för att uppnå en varaktig förändring och demokratisk utveckling.
- Det är en filosofisk utmaning som främst finns inom de enskilda människorna. De måste börja se sig själva som en del av det globala rummet. Annars fastnar man i det gamla. Och för oss i omvärlden är utmaningen att se den nya regionen och inte den gamla, sade Mikael Eriksson från Försvarets forskningsinstitut.
Under årets Almedalsvecka deltar Sida, tillsammans med 13 andra myndigheter och organisationer, på ”Säkerhetspolitiskt sommartorg”. Där anordnas seminarier och debatter om säkerhetspolitik och inför varje partiledartal utfrågas en ledande partiföreträdare i ”Säkerhetspolitiskt försnack”.
Läs mer och följ alla seminarier på www.sommartorg.se
Delta i debatten på Twitter #sommartorg
Se seminariet - Where are North Africa and the Middle East heading after the revolutions?